Tytułowa fraza jest bardzo często wpisywana w wyszukiwarkę internetową przez ludzi szukających pomocy przy tłumaczeniu tekstów różnorakich. Powstaje pytanie kogo tak naprawdę szukają? Jaka jest charakterystyka takiego tłumacza?
Dobry tłumacz angielskiego jest przede wszystkim pasjonatem tego języka. Moim zdaniem nie można tej pracy traktować z niechęcią, czy nawet neutralnie, bo wtedy szybko traci się chęci i zapał (o ile można mówić o nim w ogóle jeżeli podchodzimy do czegoś z niechęcią), a to początek końca kariery tłumacza. Taka kariera wymaga ciągłego doskonalenia się i chęci rozwoju, ponieważ świat dookoła, którego treści przekładamy z jednego języka na drugi język, rozwija się i jest ciągle udoskonalany.


Tłumacz powinien być również człowiekiem wykształconym i oczytanym. Choć pewnie niektórzy czytelnicy mogą sądzić, że wykształcenie filologiczne nie jest konieczne i może je zastąpić praktyczna nauka języka zagranicą, to jednak uważam, że teoretyczne podstawy są niezbędne. Co więcej, samo oczytanie i obszerna wiedza o świecie są jak najbardziej pomocne, zarówno ze względu na przygotowanie merytoryczne do pracy z różnymi tekstami jak i umiejętność samego posługiwania się językiem.
Trzecia cecha to dla jednych wszechstronność w tłumaczeniu, według innych, wąskie specjalizowanie się. Oczywiście, zwolennicy wąskiej specjalizacji w tłumaczeniu mają sporo racji, bo nie można być ekspertem „od wszystkiego”, a tłumacz, który jest specjalistą w danej dziedzinie jest na wagę złota dla potencjalnych kontrahentów z danej branży. Z drugiej strony, taka wąska specjalizacja nie daje wiele możliwości rozwoju. Warto więc próbować swoich sił w tekstach z różnych dziedzin, tak, by wybrać swoich „faworytów”.
Ostatnie cechy jakie tu wymienię, to pewna pokora jaką powinien mieć w sobie każdy dobry tłumacz angielskiego – mam tu na myśli umiejętność przyznania się do błędu i chęć uczenia się od innych, tak by udoskonalać swoje tłumaczenia, oraz cierpliwość – tłumaczenie obszernych tekstów naprawdę jej wymaga:)

Monika Matykiewicz Autor wpisu: Monika Matykiewicz
Tłumacz języka angielskiego
W sprawie wyceny tłumaczenia proszę o kontakt pod adresem e-mail: monika@frogtranslation.com