Analiza tekstów do tłumaczenia

Analiza tekstu

Na własnych błędach nauczyłam się, że warto zrobić ogólną analizę tekstu źródłowego i zorientować się co do oczekiwań zleceniodawcy jeszcze przed przyjęciem zlecenia na tłumaczenie tekstu. Jody Byrne, w swojej książce Scientific and Technical Translation Explained proponuje listę pytań, które warto zadać potencjalnemu zleceniodawcy tłumaczenia. Są to:

Jaką odmianą języka mamy posługiwać się w tłumaczeniu (np. brytyjski angielski, czy amerykański  angielski)?

Czy tekst tłumaczenia ma mieć charakter czysto informacyjny, czy może jest przeznaczony do publikacji?

Jakie są oczekiwania odnośnie terminu tłumaczenia?

Czy klient ma oczekiwania co do terminologii używanej w tłumaczeniu? (jeśli tak, czy może zaproponować swój glosariusz?)

Z jednej strony, zadając takie pytania z własnej inicjatywy dajemy się poznać jako profesjonalni tłumacze, podchodzący uczciwie do swojej pracy. Przynajmniej ja tak to widzę. Z drugiej strony, niektórzy zleceniodawcy mogą zirytować się zbyt dużą ilością pytań, postrzegając takiego tłumacza jako niepewnego własnych możliwości. Ważne więc aby listę takich pytań skrócić do minimum i zadbać o to, by były trafne.

W sytuacji idealnej, kiedy mamy dużo czasu, wyrozumiałego klienta i zapał do pracy, a niestety te trzy czynniki bardzo rzadko występują jednocześnie, możemy pokusić się o wypełnienie tzw. „translation brief”, czyli streszczenia projektu tłumaczenia, zaproponowanego przez wspomnianego wcześniej autora. Mamy tutaj:

Translation Brief

Jest to jedynie propozycja, w miarę zdobywania doświadczenia, tłumacz języka angielskiego opracuje własne pytania i w miarę upływu czasu nawet nie będzie musiał ich zapisywać, a będzie instynktownie wiedział jakich informacji potrzebuje w związku z konkretnym tekstem źródłowym i jego tłumaczeniem. Według Zofii Kozłowskiej, pytania i wątpliwości powstające w umyśle profesjonalnego tłumacza na etapie analizy tekstu „niekiedy wprawiają autora tłumaczonego tekstu w zakłopotanie i powodują, że zmienia on fragment tekstu, poprawia, wyraża myśl w sposób jaśniejszy”. Mówię tu o sytuacji, która bardzo często zdarza się w przypadku tekstów naukowych – autor tekstu oryginału i zleceniodawca to jedna osoba.

Dobrze dokonana analiza tłumaczeniowa prowadzi do zrozumienia, bez którego bezbłędne tłumaczenie jest po prostu niemożliwe. Różni badacze rozumieją kwestię rozumienia w odrębny sposób, np.W. Marciszewski pisze (str.45): „Zrozumieć jakiś układ, czy całość to tyle, co rozpoznać elementy składowe, ująć je w ich wzajemnych stosunkach między sobą i stosunku każdego z nich do całości biorąc pod uwagę zarówno strukturę układu jak i jego funkcjonowanie”.

Więcej o rozumieniu rozumienia można poczytać w O przekładzie tekstu naukowego wspomnianej już Zofii Kozłowskiej. Na potrzeby tego wpisu mogę tylko powiedzieć, że bez pełnego rozumienia tekstu źródłowego i to w kontekście języka docelowego, tłumacz naraża się na popełnianie wielu błędów w późniejszym procesie tłumaczenia na angielski.

Analiza tekstu do tłumaczenia
Tagi wpisu: analiza tekstu źródłowego do tłumaczenia, analiza tłumaczeniowa, autor tłumaczonego tekstu, bezbłędne tłumaczenie, język w tłumaczeniu, odmiana języka w tłumaczeniu, proces tłumaczenia na angielski, profesjonalny tłumacz, przekład tekstu naukowego, rozumienie tekstu w tłumaczeniu, streszczenie projektu tłumaczenia, tekst tłumaczenia, teksty naukowe, termin tłumaczenia, terminologia używana w tłumaczeniu, tłumacz języka angielskiego, zlecenia na tłumaczenie tekstu, zleceniodawca tłumaczenia

Komentarze

    Dodaj komentarz

O mnie

tłumaczenia z aniglskego
profesjonalny tłumacz angielskiego monika@frogtranslation.com
+48 509 904 198
facebook.com/Frogtranslation
www.tlumaczenia-pisemne.pl

profesjonalny tłumacz 2010-2011 - Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
- podyplomowe studium przekładu
2007-2009 - Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
- magister filologii angielskiej
2004-2007 - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu
- licencjat filologii angielskiej
Tłumaczenie z ang na polski i z pol na angielski Uniwersytet Warszawski • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie • Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie • Uniwersytet Wrocławski • Politechnika Wrocławska • Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu • Wydawnictwo Mateusza.pl • Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski • Wydawnictwo Triglav - zobacz więcej...
tanie tłumaczenia Tłumaczeniem zajmuję się już prawie 20 lat. Stale współpracuję z uczelniami wyższymi i ich pracownikami. Przetłumaczyłam na język angielski kilkadziesiąt książek, setki artykułów naukowych oraz tysiące tekstów użytkowych. Prowadziłam wykład na konferencji językowej dotyczący błędów tłumaczeniowych. Moją specjalizacją są teksty naukowe, techniczne, literackie i użytkowe. - zobacz więcej...
opinie

Pragnę udzielić referencji Pani Monice Matykiewicz za pełen profesjonalizm, solidność oraz indywidualne podejście do klienta. Wszystkie zlecenia zostały wykonane terminowo oraz z niezwykle wysoką starannością. Dlatego z pełną odpowiedzialnością mogę polecić tłumaczenia Pani Moniki.

— Pan Arkadiusz M. Tomczyk – doktorant na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

zobacz więcej opinii...

Formularz kontaktowy



    Opcjonalnie - załącz plik z tekstem:

    Facebook

    Ostatnie wpisy

    • Jak tanio przetłumaczyć tekst z polskiego na angielski: praktyczne porady
      Tłumaczenie tekstu z jednego języka na drugi może być kosztowne, ale istnieje w...
    • Tłumaczenie tekstu naukowego z dziedziny pedagogiki
      W moim zawodowym doświadczeniu sporo jest tekstów z zakresu pedagogiki. Szczegó...
    • Tłumaczenie tekstów z języka polskiego na angielski: sztuka przekazywania sensu i kultury
      Tłumaczenie tekstów z jednego języka na drugi jest sztuką wymagającą precyzji, ...
    • Tłumaczenie na angielski
      Już od prawie 20 lat główną gałęzią mojej działalności jest tłumaczenie na języ...
    • Korekta tekstów naukowych: kluczowy etap przy tłumaczeniach z polskiego na angielski
      W międzynarodowym świecie nauki, tłumaczenie artykułów naukowych jest nieodłącz...

    Komentarze

    • Best Text - tłumaczenia tekstów naukowych - "W angielskiej wersji tłumaczenia, w tym prac magisterskich i doktorskich, zwykle otrzymuje się o 10-15 procent więcej słów niż w…"
      Tłumaczenie streszczenia pracy doktorskiej
    • Joanna - "Czy znalazłeś kogoś chętnego do pomocy? Joanna"
      Tłumaczenie poezji
    • Aniaa - "zwłaszcza kiedy tłumaczy na niewłaściwy czas"
      Czy translator dobrze tłumaczy?
    • Monika Matykiewicz - "Proszę o przesłanie tekstu na monika@frogtranslation.com, aby uzyskać bezpłatną wycenę"
      Tłumaczenie poezji
    • tomaszk - "Cześć! Zapraszam do rejestracji na portalu który stworzyłem: http://znajdztlumaczy.pl/ To nowy portal ze zleceniami i ogłoszeniami tłumaczy. Zapraszam do korzystania…"
      Tłumaczenie Biblii