Czy google translator jest dobry ?

Jakość tłumaczeń z translatora

Wszystko zależy od translatora:) Jeśli mówimy o translatorze automatycznym, takim jak Google Translate, to jest on przydatny, ale tylko gdy nasza znajomość języka obcego jest nikła, a chcemy dowiedzieć się co znaczą jakieś proste, nieskomplikowane słowa, frazy, czy zdania. Jeśli chodzi o większą ilość tekstu, Google Translate przetłumaczy tekst tak, że będziemy mieli może jakiś ogólny zarys znaczenia, ale na pewno nie będzie to DOBRE tłumaczenie. Szczególnie, że wspomniany Translator w internecie jest znany ze swoich zabawnych pomysłów. Jednym z bardziej znanych jest np. ten:

men are men

Chcąc przetłumaczyć z angielskiego na hiszpański zdanie: „mężczyźni to mężczyźni i to mężczyźni powinni sprzątać dom”, translator podpowiadał, że to zdanie powinno brzmieć: „mężczyźni to mężczyźni i kobiety powinny sprzątać dom”. Oskarżano translatora o seksizm i sprawdzałam, nie ma już tej podpowiedzi. Poza tym, nie był to żaden seksizm, tylko wynik sposobu działania tego translatora. W tym wypadku mamy do czynienia z tłumaczeniem opartym na całych korpusach tłumaczeń zaproponowanych przez człowieka. Google korzysta oczywiście z tłumaczenia stron internetowych. Tak więc tak naprawdę są to do pewnego stopnia tłumaczenia człowieka, nie maszyny. Maszyna oblicza tylko prawdopodobieństwo współwystępowania danych wyrazów. Tak więc, najprawdopodobniej, użytkownicy języka hiszpańskiego częściej w podobnym zdaniu mówili niestety o kobietach…

Jeśli chodzi o tłumaczenie z angielskiego na polski i odwrotnie, nietrafionych automatycznych tłumaczeń jest mnóstwo i można je znaleźć w internecie, albo samemu sprawdzić możliwości Google Translate. Przykład jaki mogę podać to:

kawa to nie herbataDowiadujemy się tu po angielsku, że „kawa to nie kawa” i to tłumaczenie nadal istnieje, sprawdziłam. Nie twierdzę oczywiście, że Google Translator jest śmieszny i do niczego (choć może tak wynikać z tego wpisu). Moim zdaniem jest dobrym „narzędziem pomocniczym” dla osób, które mają słabą znajomość danego języka i wiedzą jak z tego narzędzia korzystać. Jednak profesjonalny tłumacz języka angielskiego, czy jakiegokolwiek innego języka nie znajduje w tym narzędziu dobrego pomocnika. No, przynajmniej takie jest moje osobiste zdanie. Tłumacz automatyczny wprowadza chaos do tłumaczenia „człowieczego” i tak naprawdę spowalnia tłumaczenie na angielski, czy na polski, mimo że tacy automatyczni translatorzy są często reklamowani jako bardzo przyspieszający tłumaczenie.

Czy translator dobrze tłumaczy?
Tagi wpisu: automatyczne tłumaczenia, automatyczny tłumacz, czy translator dobrze tłumaczy, dobre tłumaczenie, korpusy tłumaczeń, profesjonalny tłumacz języka angielskiego, przetłumaczy tekst, przetłumaczyć z angielskiego, tłumaczenia człowieka, tłumaczenia stron internetowych, tłumaczenie na angielski, tłumaczenie oparte na, tłumaczenie z angielskiego na polski, translator automatyczny, translator w internecie, znajomość języka obcego

Komentarze

  Dodaj komentarz

O mnie

tłumaczenia z aniglskego
profesjonalny tłumacz angielskiego monika@frogtranslation.com
+48 509 904 198
facebook.com/Frogtranslation
www.tlumaczenia-pisemne.pl

profesjonalny tłumacz 2010-2011 - Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
- podyplomowe studium przekładu
2007-2009 - Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
- magister filologii angielskiej
2004-2007 - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu
- licencjat filologii angielskiej
Tłumaczenie z ang na polski i z pol na angielski Uniwersytet Warszawski • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie • Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie • Uniwersytet Wrocławski • Politechnika Wrocławska • Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu • Wydawnictwo Mateusza.pl • Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski • Wydawnictwo Triglav - zobacz więcej...
tanie tłumaczenia Tłumaczeniem zajmuję się już prawie 20 lat. Stale współpracuję z uczelniami wyższymi i ich pracownikami. Przetłumaczyłam na język angielski kilkadziesiąt książek, setki artykułów naukowych oraz tysiące tekstów użytkowych. Prowadziłam wykład na konferencji językowej dotyczący błędów tłumaczeniowych. Moją specjalizacją są teksty naukowe, techniczne, literackie i użytkowe. - zobacz więcej...
opinie

Tłumaczone dla mnie dokumenty przez Biuro Tłumaczeń FROGTRANSLATION to teksty dziennikarskie. Współpraca z Panią Moniką zawsze przebiega profesjonalnie. Czas tłumaczenia jest ekspresowy, a poziom wykonywanych usług wysoki.

— Pani Kamila Lewandowska – dziennikarka

zobacz więcej opinii...

Formularz kontaktowy  Opcjonalnie - załącz plik z tekstem:

  Facebook

  Ostatnie wpisy

  • Tłumaczenie chrześcijańskie
   Moja ścieżka zawodowa tłumacza języka angielskiego wije się dość osobliwie. I t...
  • Pilne tłumaczenie streszczenia pracy na angielski
   Tłumacz raczej nie lubi słowa "pilne" w treści zapytania od potencjalnego klien...
  • Korekta tłumaczenia abstraktu na angielski
   Tak, dobrze czytacie. Tak wyglądało jedno z moich ostatnich zleceń - miałam za ...
  • Tłumaczenie instrukcji obsługi narzędzia elektrochirurgicznego z polskiego na angielski
   Specyfika narzędzi elektrochirurgicznych Narzędzia elektrochirurgiczne są kl...
  • Tłumaczenie deklaracji zgodności i świadectwa zgodności
   Deklaracja a świadectwo zgodności: Poznaj różnice i znaczenie w kontekście norm...

  Komentarze

  • Photopolis - "Świetny artykuł. Naprawdę dobrze napisane. Wielu autorom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na ten temat, ale tak nie jest.…"
   Tłumacz polsko-angielski
  • Best Text - tłumaczenia tekstów naukowych - "W angielskiej wersji tłumaczenia, w tym prac magisterskich i doktorskich, zwykle otrzymuje się o 10-15 procent więcej słów niż w…"
   Tłumaczenie streszczenia pracy doktorskiej
  • Joanna - "Czy znalazłeś kogoś chętnego do pomocy? Joanna"
   Tłumaczenie poezji
  • Aniaa - "zwłaszcza kiedy tłumaczy na niewłaściwy czas"
   Czy translator dobrze tłumaczy?
  • Monika Matykiewicz - "Proszę o przesłanie tekstu na monika@frogtranslation.com, aby uzyskać bezpłatną wycenę"
   Tłumaczenie poezji