Jak tłumaczyć instrukcję obsługi na angielski ?

Jak przetłumaczyć instrukcję obsługi ?

Tłumaczenie instrukcji obsługi urządzeń i maszyn to jedne z ważniejszych i bardzo częstych zadań tłumacza; szczególnie teraz, w czasach otwartego i wolnego rynku gdzie producenci eksportują swoje wyroby do różnych krajów.

Samo tłumaczenie instrukcji najlepiej zostawić specjaliście, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo użytkowników danego urządzenia, czy maszyny. Poprawność i wierność przekładu jest tu ekstremalnie ważna, ponieważ niejednokrotnie błędne tłumaczenie instrukcji, a co za tym idzie nieprawidłowa obsługa danego urządzenia, może doprowadzić do tragedii. Dlatego dokładność profesjonalnego tłumacza jest tu niezwykle ważna.

rtfm

Chodzi tu przede wszystkim o dokładność w tworzeniu specjalistycznego glosariusza, którym będziemy się posługiwać przy tworzeniu tłumaczenia, a od którego powinniśmy zacząć cały proces. W dobieraniu prawidłowych odpowiedników w języku docelowym warto sięgać do sprawdzonych słowników specjalistycznych i technicznych, a także do źródeł pochodzących ze stron internetowych znanych i cenionych firm z danej branży. Trzeba tu podkreślić, że źródłom internetowym nigdy nie można ufać w stu procentach, szczególnie jeśli chodzi o obcojęzyczne wersje stron w języku źródłowym. Informacji warto zawsze szukać na stronach natywnych.

Jak już kilka razy wspominałam, nie jest również żadną ujmą dla tłumacza, zwrócenie się z jakimś problemem dotyczącym słownictwa specjalistycznego do zlecającego tłumaczenie instrukcji ze względu na to, że najczęściej jest to specjalista w danej dziedzinie doskonale obeznany z angielską, czy polską terminologią.

Kiedy już mamy opracowany dobry glosariusz naszego tłumaczenia warto zarezerwować sobie jak najwięcej czasu na samo tłumaczenie instrukcji, ponieważ jest to dość żmudny proces, który w dużej mierze opiera się na ciągłym weryfikowaniu i sprawdzaniu tworzonej treści.

Tłumaczenie instrukcji obsługi z angielskiego na polski

Trzeba również pamiętać, że tekst instrukcji musi być pod każdym względem spójny: zarówno pod względem słownictwa (!), jak i stylistyki. Kiedy mamy do wyboru dwa odpowiedniki danego słowa, a zdecydujemy się na jeden, trzymajmy się go konsekwentnie  w całej treści instrukcji. W przypadku tłumaczenia w parze ang –> pol trzeba zdecydować się, czy instrukcję stworzymy jak kalkę z języka angielskiego i będziemy się do potencjalnego użytkownika zwracać na „TY” – „musisz podłączyć”, „włącz pralkę”, „zdejmij osłonę”, czy raczej zachowamy, bardziej naturalny dla języka polskiego w przypadku instrukcji, styl bezosobowy: „należy podłączyć”, „należy włączyć pralkę”, „należy zdjąć osłonę” i konsekwentnie trzymać się wybranej wersji.

Dobre tłumaczenie instrukcji obsługi urządzeń i maszyn opiera się więc na odpowiednio dobranej terminologii, dokładności i precyzji, a także spójności.

Jak przetłumaczyć instrukcję obsługi ?
Tagi wpisu: tłumaczenia instrukcji obsługi urządzeń, instrukcja obsługi tłumaczenie, tłumaczenie instrukcji PDF, tłumaczenie instrukcji obsługi z angielskiego na polski cena, dobre tłumaczenie instrukcji, gdzie przetłumaczyć instrukcję obsługi, ile kosztuje tłumaczenie instrukcji, instrukcja obsługi po angielsku, jak przetłumaczyć instrukcję obsługi pralki, obowiązek tłumaczenia instrukcji obsługi, profesjonalne tłumaczenia instrukcji, tłumaczenia instrukcji obsługi, tłumaczenia instrukcji technicznych, tłumaczenie dla przemysłu, tłumaczenie instrukcji angielski, tłumaczenie instrukcji bhp, tłumaczenie instrukcji budowy maszyny, tłumaczenie instrukcji cena, Tłumaczenie instrukcji obsługi, tłumaczenie instrukcji obsługi cena, tłumaczenie instrukcji obsługi maszyn, tłumaczenie instrukcji obsługi urządzeń, tłumaczenie instrukcji obsługi urządzeń elektronicznych, tłumaczenie instrukcji obsługi urządzeń przemysłowych, tłumaczenie instrukcji obsługi z angielskiego na polski, tłumaczenie instrukcji pdf, tłumaczenie instrukcji sejmikowych, tłumaczenie instrukcji urządzeń domowych

Komentarze

  1. Pani Moniko czy zajmuje się Pani również tłumaczeniami instrukcji obsługi sprężarki powietrza ? Jest to sprężarka amerykańska.

  Dodaj komentarz

O mnie

tłumaczenia z aniglskego
profesjonalny tłumacz angielskiego monika@frogtranslation.com
+48 509 904 198
facebook.com/Frogtranslation
www.tlumaczenia-pisemne.pl

profesjonalny tłumacz 2010-2011 - Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
- podyplomowe studium przekładu
2007-2009 - Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
- magister filologii angielskiej
2004-2007 - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu
- licencjat filologii angielskiej
Tłumaczenie z ang na polski i z pol na angielski Uniwersytet Warszawski • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie • Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie • Uniwersytet Wrocławski • Politechnika Wrocławska • Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu • Wydawnictwo Mateusza.pl • Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski • Wydawnictwo Triglav - zobacz więcej...
tanie tłumaczenia Tłumaczeniem zajmuję się już prawie 20 lat. Stale współpracuję z uczelniami wyższymi i ich pracownikami. Przetłumaczyłam na język angielski kilkadziesiąt książek, setki artykułów naukowych oraz tysiące tekstów użytkowych. Prowadziłam wykład na konferencji językowej dotyczący błędów tłumaczeniowych. Moją specjalizacją są teksty naukowe, techniczne, literackie i użytkowe. - zobacz więcej...
opinie

Ufam tylko tym, którzy stale robią to, co robią, i stale się kształcą i doskonalą. I Pani Monika jest właśnie taka, wszystko wykonuje w terminie, za ustaloną i atrakcyjną stawkę, i robi to bardzo dobrze, a ponieważ nie ustaje, robi to potem jeszcze lepiej, mam zamiar nadal korzystać z usług Pani Moniki cyklicznie…

— Pan Eryk Maler, artysta malarz, niezależny teoretyk sztuki, twórca Haloimpresjonizmu

zobacz więcej opinii...

Formularz kontaktowy  Opcjonalnie - załącz plik z tekstem:

  Facebook

  Ostatnie wpisy

  • Jak tanio przetłumaczyć tekst z polskiego na angielski: praktyczne porady
   Tłumaczenie tekstu z jednego języka na drugi może być kosztowne, ale istnieje w...
  • Tłumaczenie tekstu naukowego z dziedziny pedagogiki
   W moim zawodowym doświadczeniu sporo jest tekstów z zakresu pedagogiki. Szczegó...
  • Tłumaczenie tekstów z języka polskiego na angielski: sztuka przekazywania sensu i kultury
   Tłumaczenie tekstów z jednego języka na drugi jest sztuką wymagającą precyzji, ...
  • Tłumaczenie na angielski
   Już od prawie 20 lat główną gałęzią mojej działalności jest tłumaczenie na języ...
  • Korekta tekstów naukowych: kluczowy etap przy tłumaczeniach z polskiego na angielski
   W międzynarodowym świecie nauki, tłumaczenie artykułów naukowych jest nieodłącz...

  Komentarze

  • Best Text - tłumaczenia tekstów naukowych - "W angielskiej wersji tłumaczenia, w tym prac magisterskich i doktorskich, zwykle otrzymuje się o 10-15 procent więcej słów niż w…"
   Tłumaczenie streszczenia pracy doktorskiej
  • Joanna - "Czy znalazłeś kogoś chętnego do pomocy? Joanna"
   Tłumaczenie poezji
  • Aniaa - "zwłaszcza kiedy tłumaczy na niewłaściwy czas"
   Czy translator dobrze tłumaczy?
  • Monika Matykiewicz - "Proszę o przesłanie tekstu na monika@frogtranslation.com, aby uzyskać bezpłatną wycenę"
   Tłumaczenie poezji
  • tomaszk - "Cześć! Zapraszam do rejestracji na portalu który stworzyłem: http://znajdztlumaczy.pl/ To nowy portal ze zleceniami i ogłoszeniami tłumaczy. Zapraszam do korzystania…"
   Tłumaczenie Biblii