Spójność tłumaczenia

Zdarza się, że oglądając film, a właściwie tłumaczenie filmu, jeden z bohaterów odnosi się do rozmówcy per pan,           a w kolejnej scenie już per ty. Nie jest to błąd, bo przecież you można interpretować w tłumaczonym tekście na oba sposoby. A jednak jest to niekonsekwencja, która potrafi być bardzo irytująca, szczególnie dla tłumacza języka angielskiego.

Tłumacząc dłuższy tekst w parze językowej język polski-język angielski, może zdarzyć się, że po wykonaniu kilkunastu lub nawet kilku stron tłumaczenia cięższego tekstu, tłumacz języka angielskiego najzwyczajniej zapomni,  że właśnie tłumaczone słowo lub zwrot już pojawiło się wcześniej. Prowadzi to do sytuacji, gdzie takie słowo lub zwrot posiada w tłumaczonym tekście kilka interpretacji, które pozostając poprawne, wprowadzają do tłumaczenia zamęt.

Przykładem może być powyższe you. W filmie, o którym mowa, jeden z przechodniów woła panią doktor: Proszę pani, szybko, coś złego dzieje się z …..., by już w kolejnym dialogu stwierdzić: Jesteś znakomitym lekarzem. Nie jest to dokładne tłumaczenie z filmu, który jest bardzo dobry, ale takie niedociągnięcie sprawia, iż widz, o ile śledzi on dokładnie fabułę, czuje się zmieszany i nabiera wobec niego dystansu. Podobne błędy pojawiają się w tłumaczeniach książek, tłumaczeniach technicznych, czasem również tłumaczeniach umów, gdzie może to zmienić sens tłumaczonego dokumentu i przysporzyć tłumaczowi języka angielskiego lub firmie tłumaczeniowej wiele nieprzyjemności.

Diabeł tkwi w szczegółach, a rzeczy, które często wydają się błahostką w tłumaczeniach tekstów pisanych, mogą osiągać znamiona porażki i braku kompetencji. Każde tłumaczenie warto sprawdzić kilkakrotnie, właśnie na wypadek takich „błahostek”. Konsekwencja w tłumaczeniu pozwoli tłumaczowi języka angielskiego na ujednolicenie tekstu pisanego i uniknięcie wpadek.

Konsekwencja w tłumaczeniu
Tagi wpisu: ciężkie tłumaczenie, dokładne tłumaczenie, firma tłumaczeniowa, tłumacza języka angielskiego, tłumaczenia techniczne, tłumaczenia tekstów pisanych, tłumaczenia umów, tłumaczeniach książek, tłumaczenie filmu, tłumaczenie w parze językowej język polski-język angielski, tłumaczone słowo, tłumaczony dokument, tłumaczony tekst, tłumaczony zwrot, tłumaczonym tekście, tłumaczyć tekst

Komentarze

  1. Zdarza się, że oglądając film, a właściwie tłumaczenie filmu, jeden z bohaterów odnosi się do rozmówcy…

   to znaczy jeden z bohaterów filmu ogląda sam siebie

  Dodaj komentarz

O mnie

tłumaczenia z aniglskego
profesjonalny tłumacz angielskiego monika@frogtranslation.com
+48 509 904 198
facebook.com/Frogtranslation
www.tlumaczenia-pisemne.pl

profesjonalny tłumacz 2010-2011 - Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
- podyplomowe studium przekładu
2007-2009 - Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
- magister filologii angielskiej
2004-2007 - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu
- licencjat filologii angielskiej
Tłumaczenie z ang na polski i z pol na angielski Uniwersytet Warszawski • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie • Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie • Uniwersytet Wrocławski • Politechnika Wrocławska • Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu • Wydawnictwo Mateusza.pl • Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski • Wydawnictwo Triglav - zobacz więcej...
tanie tłumaczenia Tłumaczeniem zajmuję się już prawie 20 lat. Stale współpracuję z uczelniami wyższymi i ich pracownikami. Przetłumaczyłam na język angielski kilkadziesiąt książek, setki artykułów naukowych oraz tysiące tekstów użytkowych. Prowadziłam wykład na konferencji językowej dotyczący błędów tłumaczeniowych. Moją specjalizacją są teksty naukowe, techniczne, literackie i użytkowe. - zobacz więcej...
opinie

Tłumaczone dla mnie dokumenty przez Biuro Tłumaczeń FROGTRANSLATION to teksty dziennikarskie. Współpraca z Panią Moniką zawsze przebiega profesjonalnie. Czas tłumaczenia jest ekspresowy, a poziom wykonywanych usług wysoki.

— Pani Kamila Lewandowska – dziennikarka

zobacz więcej opinii...

Formularz kontaktowy  Opcjonalnie - załącz plik z tekstem:

  Facebook

  Ostatnie wpisy

  • Tłumaczenie artykułu naukowego o satysfakcji managerów z pracy
   Pandemia COVID miała/ma wpływ na wszystkie branże, nawet tłumaczeniową, choć mi...
  • Tłumaczenie dla biznesu
   Dzisiaj parę słów o tłumaczeniu tekstów z szeroko pojętego świata biznesu. Do p...
  • Tłumaczenie tekstów z zakresu bankowości
   Nie będę dzisiaj pisać o stricte bankowym tłumaczeniu - takimi tekstami zajmuję...
  • Tłumaczenie umowy najmu na angielski
   Ostatnimi czasy mierzyłam się właśnie z takim zadaniem, jak w tytule: tłumaczen...
  • Tłumaczenia dla biura rachunkowego
   Miałam ostatnio przyjemność tłumaczyć teksty na stronę biura rachunkowego zloka...

  Komentarze

  • Aniaa - "zwłaszcza kiedy tłumaczy na niewłaściwy czas"
   Czy translator dobrze tłumaczy?
  • Monika Matykiewicz - "Proszę o przesłanie tekstu na monika@frogtranslation.com, aby uzyskać bezpłatną wycenę"
   Tłumaczenie poezji
  • tomaszk - "Cześć! Zapraszam do rejestracji na portalu który stworzyłem: http://znajdztlumaczy.pl/ To nowy portal ze zleceniami i ogłoszeniami tłumaczy. Zapraszam do korzystania…"
   Tłumaczenie Biblii
  • JAN CHODZIŃSKI - "JESTEM INWALIDA ZE ZNACZNĄ NIESPRAWNOŚCIĄ OD 40 ROKU ŻYCIA. DZIŚ AM 70 LAT. CHCIAŁBYM WYDAĆ BAJKĘ ,, KRAKOWSKIE KRASNALE,, JAKO…"
   Tłumaczenie poezji
  • Atama - "Zdarza się, że oglądając film, a właściwie tłumaczenie filmu, jeden z bohaterów odnosi się do rozmówcy... to znaczy jeden z…"
   Konsekwencja w tłumaczeniu