Rodzaje metod tłumaczeniowych

Jeśli chodzi o metody pracy tłumacza, chciałabym się dzisiaj skupić na metodach zaproponowanych przez Andrzeja Voellnagela, a dokładniej na dwóch z nich: na metodzie słownikowej i na metodzie pamięciowej. Jak to zwykle ze skrajnymi pomysłami bywa, obie metody niosą ze sobą duże prawdopodobieństwo wystąpienia błędów. Wprawdzie wspomniany autor pisze o nich w kontekście tłumaczenia tekstów technicznych, ale myślę, że można je odnieść również z powodzeniem do tłumaczenia tekstów naukowych, literackich, czy użytkowych.

Metoda słownikowa w tłumaczeniu ma oczywiście swoje strony dodatnie, ale wyniki tej metody zależą od dwóch czynników: kto ją stosuje i jakie ma do dyspozycji słowniki.

Tłumacz może:

a) nie znać napotkanego w oryginale słowa

b) znać to słowo, lecz nie znać lub nie pamiętać jego odpowiednika w języku przekładu;

c)znać zarówno słowo, jak i jego odpowiednik lub odpowiedniki, z których jednak żaden nie pasuje do danego tekstu;

d) chcieć sprawdzić, czy znany mu i pasujący do tekstu odpowiednik danego słowa nie ma właściwszego dla tego tekstu synonimu.

W przypadkach a-c nie ma wątpliwości, że sumienny tłumacz powinien przeglądać wszystkie dostępne słowniki dopóty, dopóki nie znajdzie się przynajmniej w sytuacji d. Andrzej Voellnagel „Jak nie tłumaczyć tekstów technicznych”, str. 95

Ma tutaj zastosowanie wspomniana już wcześniej zasada pluralizmu. Autor zwraca uwagę, aby jednak nie popadać w skrajności  i nie „ryć” w stosach słowników, encyklopedii i podręczników nie licząc się z czasem własnym i bliźnich, którzy są często wciągani w czasochłonne grzecznościowe konsultacje. Czasem warto zaufać swojemu pierwszemu przeświadczeniu, szczególnie, jeśli jest to przeświadczenie graniczące z pewnością bo zweryfikowane na podstawie kilku źródeł.

Oprócz nadmiernej czasochłonności, tłumaczenie słownikowe niesie ze sobą także inne zagrożenia dla jakości pracy tłumacza. Wspomniałam już wcześniej o błędnym oddzielnym tłumaczeniu wyrazów stanowiących termin złożony. Metoda słownikowa kusi również tłumacza dosłownością przekładu. Nie mogę się tu powstrzymać od zacytowania przykładu podanego przez Voellnagela:

Skauci i Stowarzyszenia Harcerek… latem obozują pod namiotami i uczą się poznawać wieś, gotować i zajmować się sobą.

scouts

Abstrahując już od faktu, że w oryginale musiało być „learn to know the country” , czyli „uczą się poznawać kraj”, choć country oczywiście w innych kontekstach również oznacza wieś, „[t]łumacz niesłusznie rzuca cień podejrzeń na cnotę skautowej młodzieży, która na pewno miała za zadanie tylko „take care of themselves” czyli „radzić sobie samodzielnie”.

Mimo wszystko nie należy odstawiać słowników w kąt. Ja sama jestem wielką fanką słowników papierowych, mam może staromodne przeświadczenie, że to, co na papierze jest bardziej godne zaufania. Słowniki, szczególnie te specjalistyczne, są nieocenionym źródłem wiedzy w tłumaczeniu, na etapie odnajdywania i weryfikacji informacji. Nie należy jednak nigdy zapominać o kontekście, odcieniach semantycznych. Na szczęście jako współcześni tłumacze, mamy wielką bazę kontekstu pod ręką – Internet. O metodzie pamięciowej w tłumaczeniu napiszę jednak jutro:)

Metody tłumaczenia na angielski
Tagi wpisu: metoda pamięciowa w tłumaczeniu, metoda słownikowa w tłumaczeniu, metody pracy tłumacza, metody tłumaczenia na angielski, słowniki, sumienny tłumacz, tłumacz, tłumaczenia tekstów literackich, tłumaczenia tekstów naukowych, tłumaczenia tekstów technicznych, tłumaczenia tekstów użytkowych, tłumaczenie słownikowe, tłumaczenie wyrazów, współczesny tłumacz

Komentarze

    Dodaj komentarz

O mnie

tłumaczenia z aniglskego
profesjonalny tłumacz angielskiego monika@frogtranslation.com
+48 509 904 198
facebook.com/Frogtranslation
www.tlumaczenia-pisemne.pl

profesjonalny tłumacz 2010-2011 - Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
- podyplomowe studium przekładu
2007-2009 - Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
- magister filologii angielskiej
2004-2007 - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu
- licencjat filologii angielskiej
Tłumaczenie z ang na polski i z pol na angielski Uniwersytet Warszawski • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie • Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie • Uniwersytet Wrocławski • Politechnika Wrocławska • Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu • Wydawnictwo Mateusza.pl • Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski • Wydawnictwo Triglav - zobacz więcej...
tanie tłumaczenia Tłumaczeniem zajmuję się już prawie 20 lat. Stale współpracuję z uczelniami wyższymi i ich pracownikami. Przetłumaczyłam na język angielski kilkadziesiąt książek, setki artykułów naukowych oraz tysiące tekstów użytkowych. Prowadziłam wykład na konferencji językowej dotyczący błędów tłumaczeniowych. Moją specjalizacją są teksty naukowe, techniczne, literackie i użytkowe. - zobacz więcej...
opinie

Pani Monika Matykiewicz wykonała tłumaczenia kilku specjalistycznych tekstów naukowych na bardzo wysokim poziome. Chciałabym polecić Panią Monikę osobom, którym zależy na jakości tłumaczonych tekstów oraz terminowości. Dodatkowym atutem współpracy…

— Dr inż. Urszula Kaźmierczak – Politechnika Wrocławska

zobacz więcej opinii...

Formularz kontaktowy



    Opcjonalnie - załącz plik z tekstem:

    Facebook

    Ostatnie wpisy

    • Korekta tłumaczenia wierszy
      Niedawno wykonałam zlecenie korekty tłumaczenia wierszy. To było moje pierwsze ...
    • Błędy w tłumaczeniu książek
      Chciałabym dzisiaj trochę opowiedzieć o procesie tłumaczenia książek, który to ...
    • Przekład powieści z końca XIX wieku
      Dzięki współpracy z Wydawnictwem Vin Ross w moje tłumaczeniowe ręce wpadają bar...
    • Przekład bajek z języka angielskiego na język polski
      Czytelnik i tłumacz bajek dla dzieci Literatura dziecięca od jakichś czterec...
    • Tłumaczenie umowy pośrednictwa na angielski
      Codzienność tłumacza to nie tylko przekład książek i wierszy... Czasem należy z...

    Komentarze

    • Photopolis - "Świetny artykuł. Naprawdę dobrze napisane. Wielu autorom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na ten temat, ale tak nie jest.…"
      Tłumacz polsko-angielski
    • Best Text - tłumaczenia tekstów naukowych - "W angielskiej wersji tłumaczenia, w tym prac magisterskich i doktorskich, zwykle otrzymuje się o 10-15 procent więcej słów niż w…"
      Tłumaczenie streszczenia pracy doktorskiej
    • Joanna - "Czy znalazłeś kogoś chętnego do pomocy? Joanna"
      Tłumaczenie poezji
    • Aniaa - "zwłaszcza kiedy tłumaczy na niewłaściwy czas"
      Czy translator dobrze tłumaczy?
    • Monika Matykiewicz - "Proszę o przesłanie tekstu na monika@frogtranslation.com, aby uzyskać bezpłatną wycenę"
      Tłumaczenie poezji