Urlop w pracy tłumacza

Urlop w pracy tłumacza

Choć zagadnienie wydaje się banalne lub może nie warte uwagi, ja jednak z punktu widzenia swojej pracy jako tłumacz tekstów w parze językowej język polski-język angielski postaram się przybliżyć to zagadnienie. Ktoś może zapytać: co w tym takiego dziwnego lub interesującego? Urlop w pracy tłumacza, każdy przecież zasługuje na urlop i z tego przywileju korzysta. Ja natomiast mam na myśli inny rodzaj urlopu, nie taki który trwa dwa dni, tydzień lub nawet miesiąc. Mam na myśli dłuższą przerwę w tłumaczeniach trwającą nawet kilka miesięcy, która jest spowodowana określonym ważnym powodem i uniemożliwia tłumaczowi języka angielskiego kontynuowanie pracy.

Czy taka sytuacja, w której może się znaleźć przecież każdy tłumacz, bez względu na jej przyczynę lub okoliczności jej powstania, może mieć jakikolwiek wpływ na tłumacza tekstów pisanych i jego pracę, szczególnie mam tutaj na myśli efektywność i wydajność pracy translatora. Otóż jako tłumacz języka angielskiego, który posiada już pewne doświadczenie w pracy, mogę śmiało powiedzieć, że dłuższa przerwa czy też urlop może mieć znaczący i niestety negatywny wpływ na późniejszą pracę tłumacza języka angielskiego. Choć osobiście nie byłem zmuszony robić sobie dłuższej przerwy w przekładzie, to jednak z perspektywy kogoś kto z tekstami do tłumaczenia styka się praktycznie dzień w dzień, jestem w stanie stwierdzić, że jednym z najważniejszych czynników w pracy każdego doświadczonego tłumacza języka angielskiego, a w już szczególnym stopniu takiego, który dopiero zdobywa „szlify” w zawodzie, jest ciągłość tej pracy, a nawet powiedziałbym duża częstotliwość w tłumaczeniu tekstów.

Dlaczego jest to tak ważne? Odpowiedź jest prosta i z pewnością nie chodzi tutaj o „wypadnięcie z rynku” lub też przegraniu z konkurencją, choć te elementy są również ważne. Chodzi o to, że tłumacz języka angielskiego, który przez dłuższy czas nie ma kontaktu z tekstami do tłumaczenia traci pewien niezwykle ważny rytm, intuicję i swobodę tłumaczenia. Owo „wypadnięcie z rytmu” powoduje, że powrót do tłumaczenia tekstów po dłuższej przerwie może być naprawdę trudny i wpłynąć na jakość tłumaczeń. Bowiem tłumacz, który ma stały kontakt z tekstami, potrafi dowolny tekst do tłumaczenia „rozgryźć” i opracować w stosunkowo krótkim czasie i nie chodzi oczywiście tylko o znajomość słownictwa, ale przede wszystkim o sposób postępowania z tekstem, używanie narzędzi tłumaczeniowych i ogólną praktykę dotyczącą przekładu różnego rodzaju tekstów do tłumaczenia.

Wniosek jaki się nasuwa jest jasny, najlepiej jeśli tłumacz języka angielskiego w ogóle nie robi sobie dłuższych przerw w pracy, bowiem tylko taka sytuacja jest w stanie zagwarantować najwyższą efektywność jego pracy. Jeśli zaś zdarzy się już taka sytuacja, tłumacz tekstów pisanych musi robić wszystko, aby pozostawać w kontakcie z językiem, choćby poprzez czytanie literatury czy też tekstów publicystycznych. To pozwoli w dużym stopniu na uniknięcie całkowitego wypadnięcia z obiegu czy też rytmu, a tym samym z rynku.

Praca tłumacza a urlop
Tagi wpisu: doświadczony tłumacz języka angielskiego, efektywność i wydajność pracy translatora, najwyższa efektywność, narzędzia do tłumaczenia, narzędzia tłumaczeniowe, praca tłumacza języka angielskiego, przekład, przekład różnego rodzaju tekstów, przerwa w tłumaczeniach, teksty do tłumaczenia, tłumacz języka angielskiego, tłumacz tekstów pisanych, tłumaczenie tekstów, tłumaczenie tekstów w parze językowej język polski-język angielski, urlop w pracy tłumacza

Komentarze

  Dodaj komentarz

O mnie

tłumaczenia z aniglskego
profesjonalny tłumacz angielskiego monika@frogtranslation.com
+48 509 904 198
facebook.com/Frogtranslation
www.tlumaczenia-pisemne.pl

profesjonalny tłumacz 2010-2011 - Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
- podyplomowe studium przekładu
2007-2009 - Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
- magister filologii angielskiej
2004-2007 - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu
- licencjat filologii angielskiej
Tłumaczenie z ang na polski i z pol na angielski Uniwersytet Warszawski • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie • Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie • Uniwersytet Wrocławski • Politechnika Wrocławska • Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu • Wydawnictwo Mateusza.pl • Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski • Wydawnictwo Triglav - zobacz więcej...
tanie tłumaczenia Tłumaczeniem zajmuję się już prawie 20 lat. Stale współpracuję z uczelniami wyższymi i ich pracownikami. Przetłumaczyłam na język angielski kilkadziesiąt książek, setki artykułów naukowych oraz tysiące tekstów użytkowych. Prowadziłam wykład na konferencji językowej dotyczący błędów tłumaczeniowych. Moją specjalizacją są teksty naukowe, techniczne, literackie i użytkowe. - zobacz więcej...
opinie

Pani Monika Matykiewicz wykonała tłumaczenia tekstów technicznych na bardzo wysokim poziomie z dziedziny inżynierii sanitarnej i budownictwa. We współpracy z Panią Matykiewicz cenię szybkość oraz niezwykłą dokładność przetłumaczonego materiału oraz rzetelność.

— Dr Robert Boroch – wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego

zobacz więcej opinii...

Formularz kontaktowy  Opcjonalnie - załącz plik z tekstem:

  Facebook

  Ostatnie wpisy

  • Jak tanio przetłumaczyć tekst z polskiego na angielski: praktyczne porady
   Tłumaczenie tekstu z jednego języka na drugi może być kosztowne, ale istnieje w...
  • Tłumaczenie tekstu naukowego z dziedziny pedagogiki
   W moim zawodowym doświadczeniu sporo jest tekstów z zakresu pedagogiki. Szczegó...
  • Tłumaczenie tekstów z języka polskiego na angielski: sztuka przekazywania sensu i kultury
   Tłumaczenie tekstów z jednego języka na drugi jest sztuką wymagającą precyzji, ...
  • Tłumaczenie na angielski
   Już od prawie 20 lat główną gałęzią mojej działalności jest tłumaczenie na języ...
  • Korekta tekstów naukowych: kluczowy etap przy tłumaczeniach z polskiego na angielski
   W międzynarodowym świecie nauki, tłumaczenie artykułów naukowych jest nieodłącz...

  Komentarze

  • Best Text - tłumaczenia tekstów naukowych - "W angielskiej wersji tłumaczenia, w tym prac magisterskich i doktorskich, zwykle otrzymuje się o 10-15 procent więcej słów niż w…"
   Tłumaczenie streszczenia pracy doktorskiej
  • Joanna - "Czy znalazłeś kogoś chętnego do pomocy? Joanna"
   Tłumaczenie poezji
  • Aniaa - "zwłaszcza kiedy tłumaczy na niewłaściwy czas"
   Czy translator dobrze tłumaczy?
  • Monika Matykiewicz - "Proszę o przesłanie tekstu na monika@frogtranslation.com, aby uzyskać bezpłatną wycenę"
   Tłumaczenie poezji
  • tomaszk - "Cześć! Zapraszam do rejestracji na portalu który stworzyłem: http://znajdztlumaczy.pl/ To nowy portal ze zleceniami i ogłoszeniami tłumaczy. Zapraszam do korzystania…"
   Tłumaczenie Biblii