Zawód tłumacza - cz. 1

Tym razem postanowiłam na chwilę porzucić kwestię samych tłumaczeń i spojrzeć na zawód tłumacza od strony ekonomicznej i prawnej. Innymi słowy, zająć się różnymi formami działalności tłumaczeniowej, na którą można się zdecydować, zależnie od własnych preferencji. Warto przemyśleć wszystkie „za” i „przeciw” zanim zaczniemy myśleć o wykonywaniu tego zawodu w pełni profesjonalnie. Tłumacz ma bowiem kilka ścieżek kariery zawodowej do wyboru:

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej – droga, którą sama wybrałam, ponieważ daje największe pole do popisu, najwięcej niezależności i możliwość decydowania samemu o sobie, o tym z kim współpracujemy i za jaką stawkę. Mając swoją firmę można samemu ustalić swoje ceny i warunki tak, by praca przynosiła satysfakcję, a nie frustrację.  Taka niezależność ma oczywiście swoją cenę. Prowadzenie działalności wiąże się z koniecznością opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, oraz podatku dochodowego i VATu. Jednak takie opodatkowanie ma również dobre strony – w własnego doświadczenia wiem, że „Vatowiec” jest traktowany na rynku poważniej, jako firma, z którą chętniej zawiera się umowy i której chętniej daje się zlecenia. Podmiot gospodarczy, który może wystawić fakturę jest po prostu widziany jako równy partner w biznesie. Tak naprawdę nie jest ważne, czy wystawimy fakturę, czy rachunek (od pierwszego można odliczyć VAT by uzyskać cenę netto, drugi od razu jest wystawiony na cenę netto), jednak działa tu pewne przyzwyczajenie, czy też błędne przeświadczenie i firmom, moim klientom, zazwyczaj bardzo zależy na fakturze. Zastanawiając się nad wyborem – wystawiać rachunki, czy faktury – warto więc wcześniej pomyśleć, kto będzie głównym odbiorcą naszych usług – osoby prywatne, czy firmy, pamiętając, że działalność tych drugich jest najczęściej objęta podatkiem VAT.

slownik

Jeśli kogoś jednak przerażają obowiązki i duża doza odpowiedzialności związane z prowadzeniem własnej firmy, może się zdecydować na podpisywanie umowy o dzieło. Umowa o dzieło w większości przypadków pozwala na zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodu. Dzieje się tak wtedy, gdy dzieło (w tym wypadku tłumaczenie) ma charakter twórczy. Co to w praktyce oznacza? Pozwolę sobie zacytować fragment pisma z dnia 1 sierpnia 2002 r., DP/WPA.024/264/02 Ministerstwa Kultury: „dla uznania tłumaczenia za twórcze opracowanie w rozumieniu art. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych niezbędne jest to, aby przedmiotem tłumaczenia był utwór w rozumieniu art. 1 powyższej ustawy, co w przypadku instrukcji obsługi czy instrukcji napraw należałoby oceniać indywidualnie, biorąc pod uwagę ogólne przesłanki indywidualnego i twórczego charakteru z art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jednocześnie należy podkreślić, że dla twórczego charakteru pracy bez znaczenia jest poziom fachowych kwalifikacji osoby, która konkretne dzieło wykonuje”. Innymi słowy, jeśli tłumaczenie zawiera teksty o charakterze indywidualnym (nie są to teksty „szablonowe” jak dokumenty prawne, umowy itp., a teksty stworzone przez konkretną osobę i unikalne) to zastosowanie ma 50% kosztów uzyskania przychodu. Tak więc to zastosowanie jest prawdziwe dla większości tekstów tłumaczeń zwykłych, nie wymagających uwierzytelnienia, ponieważ te drugie to najczęściej akty normatywne lub ich urzędowe projekty, urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole itd., które według art. 4 u.p.a. twórczego utworu z oczywistych względów nie stanowią.

Ciąg dalszy nastąpi:)

Różne sposoby wykonywania zawodu tłumacza, cz. 1
Tagi wpisu: działalność tłumaczeniowa, faktura za tłumaczenie, komu zlecić tłumaczenie, profesjonalny tłumacz, tłumacz języka angielskiego, tłumaczenia ekonomiczne, tłumaczenia instrukcji obsługi, tłumaczenia nie wymagające uwierzytelnienia, tłumaczenia nieprzysięgłe, tłumaczenia prawne, tłumaczenia zwykłe, tłumaczenie, tłumaczenie angielski, zlecenie tłumaczenia

Komentarze

  Dodaj komentarz

O mnie

tłumaczenia z aniglskego
profesjonalny tłumacz angielskiego monika@frogtranslation.com
+48 509 904 198
facebook.com/Frogtranslation
www.tlumaczenia-pisemne.pl

profesjonalny tłumacz 2010-2011 - Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
- podyplomowe studium przekładu
2007-2009 - Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
- magister filologii angielskiej
2004-2007 - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu
- licencjat filologii angielskiej
Tłumaczenie z ang na polski i z pol na angielski Uniwersytet Warszawski • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie • Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie • Uniwersytet Wrocławski • Politechnika Wrocławska • Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu • Wydawnictwo Mateusza.pl • Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski • Wydawnictwo Triglav - zobacz więcej...
tanie tłumaczenia Tłumaczeniem zajmuję się już prawie 20 lat. Stale współpracuję z uczelniami wyższymi i ich pracownikami. Przetłumaczyłam na język angielski kilkadziesiąt książek, setki artykułów naukowych oraz tysiące tekstów użytkowych. Prowadziłam wykład na konferencji językowej dotyczący błędów tłumaczeniowych. Moją specjalizacją są teksty naukowe, techniczne, literackie i użytkowe. - zobacz więcej...
opinie

Tłumaczone dla mnie dokumenty przez Biuro Tłumaczeń FROGTRANSLATION to teksty dziennikarskie. Współpraca z Panią Moniką zawsze przebiega profesjonalnie. Czas tłumaczenia jest ekspresowy, a poziom wykonywanych usług wysoki.

— Pani Kamila Lewandowska – dziennikarka

zobacz więcej opinii...

Formularz kontaktowy  Opcjonalnie - załącz plik z tekstem:

  Facebook

  Ostatnie wpisy

  • Przekład rozwijających książek dla dzieci
   Jednym z moich tłumaczeń książek dla dzieci z angielskiego na polski jest pozyc...
  • Przekład komiksu na język angielski na zlecenie autora
   Jakiś czas temu dowiedziałam się, że komiks Kariny Zając, który tłumaczyłam na ...
  • Tłumaczenie historii biblijnych dla najmłodszych z angielskiego na polski
   Dzięki Wydawnictwu Diecezjalnemu i Drukarni w Sandomierzu miałam okazję uczestn...
  • Przekład książeczek dla małych dzieci o tematyce chrześcijańskiej: przekazywanie wiary poprzez słowa
   Jedną z gałęzi mojej działalności jako tłumacza języka angielskiego jest współp...
  • Nowy porządek świata i globalistyczny rząd: wyzwania tłumaczenia z angielskiego na polski
   Dzięki zaufaniu, jakim obdarzyła mnie Pani Urszula Klimko z Wydawnictwa Vin Ros...

  Komentarze

  • Best Text - tłumaczenia tekstów naukowych - "W angielskiej wersji tłumaczenia, w tym prac magisterskich i doktorskich, zwykle otrzymuje się o 10-15 procent więcej słów niż w…"
   Tłumaczenie streszczenia pracy doktorskiej
  • Joanna - "Czy znalazłeś kogoś chętnego do pomocy? Joanna"
   Tłumaczenie poezji
  • Aniaa - "zwłaszcza kiedy tłumaczy na niewłaściwy czas"
   Czy translator dobrze tłumaczy?
  • Monika Matykiewicz - "Proszę o przesłanie tekstu na monika@frogtranslation.com, aby uzyskać bezpłatną wycenę"
   Tłumaczenie poezji
  • tomaszk - "Cześć! Zapraszam do rejestracji na portalu który stworzyłem: http://znajdztlumaczy.pl/ To nowy portal ze zleceniami i ogłoszeniami tłumaczy. Zapraszam do korzystania…"
   Tłumaczenie Biblii