Strategie tłumaczeń

Po strategie tłumaczeniowe, tłumacz języka angielskiego sięga w przypadku wystąpienia konkretnych problemów i wątpliwości związanych z tłumaczeniem tekstu. Tak naprawdę każdy tłumacz wypracowuje swoje własne strategie na podstawie doświadczenia.

Podam dzisiaj jeden konkretny problem tłumaczeniowy i zaproponuję możliwe strategie jego rozwiązania. Bardzo powszechnym problemem w tłumaczeniach tekstów na angielski jest zapis i oznaczenie waluty przy danej kwocie w tekście. Mówię tu o tekstach tłumaczonych na angielski, ponieważ takimi się właśnie zajmuję.

Weźmy np. zapis danej kwoty w euro. Mamy:

 • euro vs. euros
 • €40.00 vs. 40 €00 vs. 40.00 €

Ja osobiście wybieram „euro” oraz zapis oznaczenia danej waluty przed kwotą, czyli  €40.00, oczywiście jeśli chodzi o język angielski.

Przy tłumaczeniu kwot powstaje również pytanie, czy przeliczać kwoty na waluty rodzime dla odbiorcy tekstu tłumaczenia, czy zostawić daną kwotę w oryginalnym stanie.

Strategie są tu następujące:

– Przeliczenie waluty – można to zrobić jeśli  dokładna kwota nie ma większego znaczenia dla odbioru tekstu i jest to tekst przeznaczony dla „zwykłego” odbiorcy, „nie-specjalisty”, w którym kwoty podaje się tylko dla ogólnego zorientowania w temacie. Ta strategia jest jednak bardzo ryzykowna i może być zastosowana tylko po konsultacji ze zleceniodawcą. Nie ma ona raczej racji bytu w przypadku tłumaczenia naukowego

– Zapisanie przeliczonej kwoty w nawiasie obok kwoty w walucie oryginalnej – jest to najbardziej bezpieczne rozwiązanie jeśli czujemy, że przeliczenie kwoty na inną walutę będzie miało dodatni wpływ na zrozumienie tekstu tłumaczenia.

– Nie przeliczanie kwoty – ja osobiście stosuję z powodzeniem tę strategię w przypadku tekstów naukowych, pilnując oczywiście, aby zapis danej waluty był zgodny z zasadami tekstu docelowego. Dlatego też 40 zł zamieniam w tłumaczeniu na angielski na PLN 40.

Zawsze warto upewnić się co do preferencji zleceniodawcy. Jeśli nie odważymy się zadać pytania wprost, bardzo możliwe, że w Internecie znajdziemy tłumaczenia poprzednich prac autora, który zlecił nam tłumaczenie naukowe.

Strategie tłumaczenia tekstów na angielski
Tagi wpisu: odbiorcy tekstu tłumaczenia, problem tłumaczeniowy, rozumienie tekstu tłumaczenia, strategie tłumaczenia, strategie tłumaczeniowe, tekst docelowy, tłumacz języka angielskiego, tłumaczenia naukowe, tłumaczenia tekstów na angielski, tłumaczenie naukowe, tłumaczenie prac, tłumaczenie tekstu

Komentarze

  Dodaj komentarz

O mnie

tłumaczenia z aniglskego
profesjonalny tłumacz angielskiego monika@frogtranslation.com
+48 509 904 198
facebook.com/Frogtranslation
www.tlumaczenia-pisemne.pl

profesjonalny tłumacz 2010-2011 - Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
- podyplomowe studium przekładu
2007-2009 - Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
- magister filologii angielskiej
2004-2007 - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu
- licencjat filologii angielskiej
Tłumaczenie z ang na polski i z pol na angielski Uniwersytet Warszawski • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie • Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie • Uniwersytet Wrocławski • Politechnika Wrocławska • Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu • Wydawnictwo Mateusza.pl • Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski • Wydawnictwo Triglav - zobacz więcej...
tanie tłumaczenia Tłumaczeniem zajmuję się już prawie 20 lat. Stale współpracuję z uczelniami wyższymi i ich pracownikami. Przetłumaczyłam na język angielski kilkadziesiąt książek, setki artykułów naukowych oraz tysiące tekstów użytkowych. Prowadziłam wykład na konferencji językowej dotyczący błędów tłumaczeniowych. Moją specjalizacją są teksty naukowe, techniczne, literackie i użytkowe. - zobacz więcej...
opinie

Pragnę udzielić referencji Pani Monice Matykiewicz za pełen profesjonalizm, solidność oraz indywidualne podejście do klienta. Wszystkie zlecenia zostały wykonane terminowo oraz z niezwykle wysoką starannością. Dlatego z pełną odpowiedzialnością mogę polecić tłumaczenia Pani Moniki.

— Pan Arkadiusz M. Tomczyk – doktorant na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

zobacz więcej opinii...

Formularz kontaktowy  Opcjonalnie - załącz plik z tekstem:

  Facebook

  Ostatnie wpisy

  • Jak tanio przetłumaczyć tekst z polskiego na angielski: praktyczne porady
   Tłumaczenie tekstu z jednego języka na drugi może być kosztowne, ale istnieje w...
  • Tłumaczenie tekstu naukowego z dziedziny pedagogiki
   W moim zawodowym doświadczeniu sporo jest tekstów z zakresu pedagogiki. Szczegó...
  • Tłumaczenie tekstów z języka polskiego na angielski: sztuka przekazywania sensu i kultury
   Tłumaczenie tekstów z jednego języka na drugi jest sztuką wymagającą precyzji, ...
  • Tłumaczenie na angielski
   Już od prawie 20 lat główną gałęzią mojej działalności jest tłumaczenie na języ...
  • Korekta tekstów naukowych: kluczowy etap przy tłumaczeniach z polskiego na angielski
   W międzynarodowym świecie nauki, tłumaczenie artykułów naukowych jest nieodłącz...

  Komentarze

  • Best Text - tłumaczenia tekstów naukowych - "W angielskiej wersji tłumaczenia, w tym prac magisterskich i doktorskich, zwykle otrzymuje się o 10-15 procent więcej słów niż w…"
   Tłumaczenie streszczenia pracy doktorskiej
  • Joanna - "Czy znalazłeś kogoś chętnego do pomocy? Joanna"
   Tłumaczenie poezji
  • Aniaa - "zwłaszcza kiedy tłumaczy na niewłaściwy czas"
   Czy translator dobrze tłumaczy?
  • Monika Matykiewicz - "Proszę o przesłanie tekstu na monika@frogtranslation.com, aby uzyskać bezpłatną wycenę"
   Tłumaczenie poezji
  • tomaszk - "Cześć! Zapraszam do rejestracji na portalu który stworzyłem: http://znajdztlumaczy.pl/ To nowy portal ze zleceniami i ogłoszeniami tłumaczy. Zapraszam do korzystania…"
   Tłumaczenie Biblii