Czego tłumacz na angielski nie tłumaczy

Istnieją sytuacje, w których tłumacz w parze językowej język polski-język angielski nie tłumaczy. I nie chodzi mi tu o jakieś fochy, czy lenistwo, choć to też się oczywiście nawet najlepszemu tłumaczowi zdarza, ale raczej nie w pracy. Mam na myśli konkretne sytuacje tłumaczeniowe, w których tłumacz czasem wręcz musi powstrzymać się od tłumaczenia. Jakie to sytuacje? Już wyjaśniam.

lazy-simple-translation

W przypadku tłumaczenia dokumentacji technicznej, zdarza się, że część tekstu nie wymaga tłumaczenia. W tekście technicznym mogą pojawić się teksty wzięte z innej publikacji, zacytowane. Jeśli tłumacz języka polskiego, przetłumaczyłby cytat, odbiorca przetłumaczonego tekstu mógłby odnieść wrażenie, że tekst pochodzi z jakiejś polskiej publikacji i byłoby to przekłamanie, które miałoby duży wpływ na odbiór tekstu tłumaczenia. W takim przypadku, po pierwsze, tłumacz musi upewnić się, czy już nie istnieje tłumaczenie danej cytowanej publikacji na język polski. Jeśli tak, i jest to tłumaczenie oficjalne, profesjonalne i po prostu dobre, to tłumacz ma obowiązek użyć właśnie tego, istniejącego tłumaczenia. Jeśli natomiast takie tłumaczenie nie istnieje, tłumacz języka polskiego nie ma do niego dostępu lub np. takie tłumaczenie jest kiepskie, to należy zaproponować swoje tłumaczenie, ale w specjalny sposób.

Najlepszym sposobem tłumaczenia cytatu jest jego parafraza w języku docelowym, która wyjaśnia jego znaczenie, ale nie daje wrażenia, że jest to właśnie ten cytat. Jeśli forma dokumentu na to pozwala, można ominąć cudzysłów lub podać cytat w języku docelowym, a tłumaczenie na polski w nawiasie kwadratowym. Czasami jednak, w tekście oryginalnym do tłumaczenia znajdują się cytaty w języku, który nie jest ani językiem oryginalnym, ani docelowym. Jeśli tłumacz nie zna tego trzeciego języka w stopniu pozwalającym na tłumaczenie, czy chociażby zidentyfikowanie istniejącego już tłumaczenia, jedyne co mu pozostaje, to zostawić taki cytat w spokoju i powiadomić o tym fakcie zleceniodawcę.

Bardzo często w tłumaczeniu tekstów technicznych, tłumacz ma do czynienia z nazwami różnych organizacji, np. wydających pozwolenia. Kiedy tłumacz tekstów technicznych natrafia na tego typu nazwę, pierwsze co powinien zrobić, to odnaleźć oficjalną nazwę tej organizacji w języku docelowym, oczywiście, jeśli taka istnieje. W tym celu oczywiście dobrze jest przeszukać internet i odnaleźć stronę internetową danej organizacji. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ma ona również wersję z języku docelowym tłumaczenia. Tłumacz powinien użyć nazwy właśnie z takiej wersji oficjalnej strony internetowej, nawet jeśli uważa tę nazwę za niezbyt trafioną. Dlaczego? Tłumacz zawsze myśli o odbiorcy tekstu – szukając informacji o danej organizacji, odbiorca tłumaczenia trafi właśnie na jej oficjalną stronę. Jeśli tłumaczenie nazwy organizacji nie istnieje, bo np. organizacja nie posiada oficjalnego tłumaczenia lub nie chce aby jej nazwa była tłumaczona (chce zachować oryginalną nazwę w każdej wersji językowej), tłumacz może zaproponować własne tłumaczenie, ale w nawiasie kwadratowym, obok nazwy oryginalnej.

Kiedy tłumacz języka angielskiego nie tłumaczy?
Tagi wpisu: odbiór tekstu tłumaczenia, odbiorca przetłumaczonego tekstu, sytuacje tłumaczeniowe, tłumacz języka angielskiego, tłumacz języka polskiego, tłumacz na angielski, tłumacz tekstów technicznych, tłumacz w parze językowej język polski-język angielski, tłumaczenia, tłumaczenia cytatu, Tłumaczenia dokumentacji technicznej, tłumaczenie na polski, tłumaczenie nazwy organizacji, tłumaczenie oficjalne, tłumaczenie profesjonalne, tłumaczenie publikacji na język polski, tłumaczenie tekstów technicznych, tłumaczenie tekstu technicznego

Komentarze

    Dodaj komentarz

O mnie

tłumaczenia z aniglskego
profesjonalny tłumacz angielskiego monika@frogtranslation.com
+48 509 904 198
facebook.com/Frogtranslation
www.tlumaczenia-pisemne.pl

profesjonalny tłumacz 2010-2011 - Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
- podyplomowe studium przekładu
2007-2009 - Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
- magister filologii angielskiej
2004-2007 - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu
- licencjat filologii angielskiej
Tłumaczenie z ang na polski i z pol na angielski Uniwersytet Warszawski • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie • Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie • Uniwersytet Wrocławski • Politechnika Wrocławska • Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu • Wydawnictwo Mateusza.pl • Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski • Wydawnictwo Triglav - zobacz więcej...
tanie tłumaczenia Tłumaczeniem zajmuję się już prawie 20 lat. Stale współpracuję z uczelniami wyższymi i ich pracownikami. Przetłumaczyłam na język angielski kilkadziesiąt książek, setki artykułów naukowych oraz tysiące tekstów użytkowych. Prowadziłam wykład na konferencji językowej dotyczący błędów tłumaczeniowych. Moją specjalizacją są teksty naukowe, techniczne, literackie i użytkowe. - zobacz więcej...
opinie

Pragnę zarekomendować Państwu tłumaczenia Pani Moniki Matykiewicz z Biura Tłumaczeń FROGTRANSLATION. Tłumaczka przełożyła dla mnie (z j. polskiego na j. angielski) kilka specjalistycznych tekstów z zakresu filozofii. Jakość tłumaczeń była bardzo wysoka.

— dr Mariusz Ciszek – Zakład Filozofii i Socjologii Polityki Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach

zobacz więcej opinii...

Formularz kontaktowy



    Opcjonalnie - załącz plik z tekstem:

    Facebook

    Ostatnie wpisy

    • Tłumaczenie listu prywatnego z polskiego na angielski – jak to zrobić poprawnie?
      Pracuję właśnie nad tłumaczeniem bardzo ciekawego (i długiego...) listu prywatn...
    • Tłumaczenie na angielski tekstów do albumu o sztuce – wyzwania i refleksje na przykładzie kameralnej rzeźby ceramicznej w PRL-u
      Tłumaczenie na angielski tekstów do albumów artystycznych to zadanie, które wym...
    • Korekta tłumaczenia wierszy
      Niedawno wykonałam zlecenie korekty tłumaczenia wierszy. To było moje pierwsze ...
    • Błędy w tłumaczeniu książek
      Chciałabym dzisiaj trochę opowiedzieć o procesie tłumaczenia książek, który to ...
    • Przekład powieści z końca XIX wieku
      Dzięki współpracy z Wydawnictwem Vin Ross w moje tłumaczeniowe ręce wpadają bar...

    Komentarze

    • Photopolis - "Świetny artykuł. Naprawdę dobrze napisane. Wielu autorom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na ten temat, ale tak nie jest.…"
      Tłumacz polsko-angielski
    • Best Text - tłumaczenia tekstów naukowych - "W angielskiej wersji tłumaczenia, w tym prac magisterskich i doktorskich, zwykle otrzymuje się o 10-15 procent więcej słów niż w…"
      Tłumaczenie streszczenia pracy doktorskiej
    • Joanna - "Czy znalazłeś kogoś chętnego do pomocy? Joanna"
      Tłumaczenie poezji
    • Aniaa - "zwłaszcza kiedy tłumaczy na niewłaściwy czas"
      Czy translator dobrze tłumaczy?
    • Monika Matykiewicz - "Proszę o przesłanie tekstu na monika@frogtranslation.com, aby uzyskać bezpłatną wycenę"
      Tłumaczenie poezji