Tłumaczenie tekstów technicznych

Biuro tłumaczeń technicznych

Ciężko orzech do zgryzienia …kiedy już się jednak przegryzie taki orzech może on okazać się całkiem smaczny. Wychodząc ze strefy zawoalowanych metafor – porządne i rzetelne przetłumaczenie tekstu technicznego daje dużo satysfakcji. Przede wszystkim dlatego, że taki tekst jest dużym wyzwaniem dla tłumacza, który, co oczywiste, nie może znać się na wszystkim i bardzo możliwe, że obce mu będzie zagadnienie funkcji podnośnika śrubowego, czy pistoletów dozujących do materiałów topliwych.

techniczne

Dlatego ważny jest tu pewien spryt w korzystaniu z dostępnych źródeł, umiejętność odnalezienia jak najbardziej trafnych odpowiedników w tym drugim języku, pewne wyczucie. Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Oczywiście wyszukiwarka Google jest tu bardzo ważnym pomocnikiem, którego „rady” opierają się przede wszystkim na prawdopodobieństwie. Istotna jest tu ilość wyników dla wpisanej frazy i jeżeli wahamy się między dwoma możliwościami to duża przewaga w wynikach jednej z nich może być naszym wybawieniem. Warto jednak zawsze upewnić się u innego źródła – skorzystać ze słownika specjalistycznego, czy zapytać samego specjalisty.

Tłumaczenie instrukcji obsługi to szczególnie odpowiedzialne zajęcie tłumacza, którego pomyłka może być katastrofalna w skutkach. Błędne przetłumaczenie instrukcji danej maszyny na linii produkcyjnej może skutkować na przykład uszkodzeniem ciała użytkownika. Z tego względu, przystępując do tłumaczeń technicznych trzeba mieć świadomość tej odpowiedzialności i mieć pewność, że się tę odpowiedzialność udźwignie. Dlatego przed przyjęciem zlecenia na tłumaczenie instrukcji obsługi trzeba upewnić się, czy się podoła. Nawet tak przyziemny czynnik jak posiadanie słownika technicznego z danej dziedziny jest tu bardzo ważny.

Jednak oprócz słownictwa typowo technicznego, które musi mieć oczywiście swoje precyzyjne ekwiwalenty, warto też zwrócić uwagę na odpowiedni język, składnię i zwięzłość przekazu. W instrukcjach, które używam na co dzień, zauważam nagminną niedbałość składniową, czy nawet ortograficzną, a przecież takie błędy przeszkadzają w prawidłowym zrozumieniu czytanego tekstu, czy nawet to zrozumienie uniemożliwiają. W przypadku instrukcji obsługi taki niezrozumiały tekst jest więc szczególnie bezużyteczny.

Podsumowując, tłumaczenia techniczne to orzech jak najbardziej „do zgryzienia”, trzeba jednak uzbroić zęby w precyzyjne słownictwo techniczne wyszukane z cierpliwością i dokładnością, oraz w dbałość o stylistykę takiego tekstu.

Tłumaczenia techniczne
Tagi wpisu: Tłumaczenie techniczne przykłady, biuro tłumaczeń technicznych, Tłumaczenia techniczne angielski, gdzie przetłumaczyć instrukcję, gdzie tłumaczenie instrukcji, jak przetłumaczyć instrukcję, tłumacz instrukcji obsługi, tłumacz tekstów technicznych, tłumaczenia angielski, tłumaczenia instrukcji obsługi, tłumaczenia specjalistyczne, tłumaczenia techniczne, tłumaczenia techniczne angielski, tłumaczenia techniczne angielski cennik, tłumaczenia techniczne cennik, tłumaczenia techniczne i naukowe, tłumaczenia techniczne z języka angielskiego, tłumaczenia tekstów technicznych, tłumaczenia z angielskiego na polski, tłumaczenia z polskiego na angielski, tłumaczenie techniczne cena za stronę, tłumaczenie techniczne z angielskiego na polski, tłumeczenie tekstów technicznych

Komentarze

  Dodaj komentarz

O mnie

tłumaczenia z aniglskego
profesjonalny tłumacz angielskiego monika@frogtranslation.com
+48 509 904 198
facebook.com/Frogtranslation
www.tlumaczenia-pisemne.pl

profesjonalny tłumacz 2010-2011 - Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
- podyplomowe studium przekładu
2007-2009 - Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
- magister filologii angielskiej
2004-2007 - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu
- licencjat filologii angielskiej
Tłumaczenie z ang na polski i z pol na angielski Uniwersytet Warszawski • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie • Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie • Uniwersytet Wrocławski • Politechnika Wrocławska • Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu • Wydawnictwo Mateusza.pl • Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski • Wydawnictwo Triglav - zobacz więcej...
tanie tłumaczenia Tłumaczeniem zajmuję się już prawie 20 lat. Stale współpracuję z uczelniami wyższymi i ich pracownikami. Przetłumaczyłam na język angielski kilkadziesiąt książek, setki artykułów naukowych oraz tysiące tekstów użytkowych. Prowadziłam wykład na konferencji językowej dotyczący błędów tłumaczeniowych. Moją specjalizacją są teksty naukowe, techniczne, literackie i użytkowe. - zobacz więcej...
opinie

Pani Monika Matykiewicz wykonała tłumaczenia kilku specjalistycznych tekstów naukowych na bardzo wysokim poziome. Chciałabym polecić Panią Monikę osobom, którym zależy na jakości tłumaczonych tekstów oraz terminowości. Dodatkowym atutem współpracy…

— Dr inż. Urszula Kaźmierczak – Politechnika Wrocławska

zobacz więcej opinii...

Formularz kontaktowy  Opcjonalnie - załącz plik z tekstem:

  Facebook

  Ostatnie wpisy

  • Przekład rozwijających książek dla dzieci
   Jednym z moich tłumaczeń książek dla dzieci z angielskiego na polski jest pozyc...
  • Przekład komiksu na język angielski na zlecenie autora
   Jakiś czas temu dowiedziałam się, że komiks Kariny Zając, który tłumaczyłam na ...
  • Tłumaczenie historii biblijnych dla najmłodszych z angielskiego na polski
   Dzięki Wydawnictwu Diecezjalnemu i Drukarni w Sandomierzu miałam okazję uczestn...
  • Przekład książeczek dla małych dzieci o tematyce chrześcijańskiej: przekazywanie wiary poprzez słowa
   Jedną z gałęzi mojej działalności jako tłumacza języka angielskiego jest współp...
  • Nowy porządek świata i globalistyczny rząd: wyzwania tłumaczenia z angielskiego na polski
   Dzięki zaufaniu, jakim obdarzyła mnie Pani Urszula Klimko z Wydawnictwa Vin Ros...

  Komentarze

  • Best Text - tłumaczenia tekstów naukowych - "W angielskiej wersji tłumaczenia, w tym prac magisterskich i doktorskich, zwykle otrzymuje się o 10-15 procent więcej słów niż w…"
   Tłumaczenie streszczenia pracy doktorskiej
  • Joanna - "Czy znalazłeś kogoś chętnego do pomocy? Joanna"
   Tłumaczenie poezji
  • Aniaa - "zwłaszcza kiedy tłumaczy na niewłaściwy czas"
   Czy translator dobrze tłumaczy?
  • Monika Matykiewicz - "Proszę o przesłanie tekstu na monika@frogtranslation.com, aby uzyskać bezpłatną wycenę"
   Tłumaczenie poezji
  • tomaszk - "Cześć! Zapraszam do rejestracji na portalu który stworzyłem: http://znajdztlumaczy.pl/ To nowy portal ze zleceniami i ogłoszeniami tłumaczy. Zapraszam do korzystania…"
   Tłumaczenie Biblii