Adresy i ich tłumaczenie

Angielskie adresy

Z tłumaczeniem adresów, które uznawane są za nazwy własne, jest podobnie jak z innymi tego typu zagadnieniami – nie jest ono do końca rozstrzygniętą kwestią, aczkolwiek znacząca większość tłumaczy języka angielskiego, mając do czynienia w tekstach z tłumaczeniem adresów, opowiada się za pozostawianiem ich w formie oryginalnej.

W przypadku, gdy tłumacz zetknie się z tym problemem, musi wziąć pod uwagę pewną ważną kwestię – mianowicie, jaką rolę pełni w danym tekście do tłumaczenia dany adres. Bowiem dla doświadczonego tłumacza języka angielskiego nie jest problemem przełożenie danego adresu w tekście w parze językowej język polski-język angielski. Problemem jest jakie konsekwencje lub zmiany wniesie owe tłumaczenie w tekst końcowy. Problem ten można także rozpatrywać z punktu widzenia tłumacza zwykłego i tłumacza przysięgłego. O ile w pierwszym przypadku przetłumaczenie adresu nie powinno pociągać za sobą poważniejszych konsekwencji, to w przypadku tłumaczenia uwierzytelnionego przekład nazw własnych, w tym wypadku tłumaczenie adresów, może wpłynąć nawet na nieważność tłumaczenia. Generalnie jednak, ja jako tłumacz języka angielskiego, który posiada już pewien określony bagaż doświadczeń i praktyk, zdecydowanie uważam, że w większości przypadków adresy powinny pozostać w tłumaczonym tekście w formie niezmienionej.

Przychylając się w tym momencie do Kodeksu Tłumacza Przysięgłego, podzielam zdanie, że adresy powinny być traktowane przede wszystkim jako element komunikacji pomiędzy jednostkami pocztowymi, czyli urzędem pocztowym, na przykład w Polsce i tym, w Wielkiej Brytanii. Adres jest elementem, który pojawia się nie tylko w tłumaczonym tekście, a w szczególności w nagłówkach tekstu bądź w danych adresowych firm i instytucji, ale także pojawia się na kopercie i dlatego z zasady nie musi być tłumaczony. Jest to element, od którego niejednokrotnie zależy czy dany dokument lub towar będący przedmiotem danego kontraktu lub umowy dotrze w odpowiednie miejsce przeznaczenia. Jest to moim zdaniem argument przeważający nad innymi i dowód na to, że nawet jeśli tłumacz języka angielskiego ma ochotę tłumaczyć dany adres, to lepiej jednak pozostawić go w formie oryginalnej.

Natomiast w sytuacji, jeśli na przykład klient żąda od nas przetłumaczenia całego tekstu słowo w słowo, możemy wówczas dla bezpieczeństwa i pewności jego i naszej podać przetłumaczony adres w nawiasie obok wersji oryginalnej. Ta ostrożność w działaniu i jasne postępowanie uczyni z tłumacza języka angielskiego w oczach klienta osobę godną zaufania i w profesjonalistę.

Tłumaczenie adresów
Tagi wpisu: angielskie adresy doświadczony tłumacz języka angielskiego, przekład, tekst do tłumaczenia, tłumacz języka angielskiego, tłumacz profesjonalista, tłumacz przysięgły, tłumacz zwykły, tłumaczenie adresów, tłumaczenie adresu, tłumaczenie nazw własnych, tłumaczenie tekstu, tłumaczenie tekstu w parze językowej język polski-język angielski

Komentarze

  Dodaj komentarz

O mnie

tłumaczenia z aniglskego
profesjonalny tłumacz angielskiego monika@frogtranslation.com
+48 509 904 198
facebook.com/Frogtranslation
www.tlumaczenia-pisemne.pl

profesjonalny tłumacz 2010-2011 - Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
- podyplomowe studium przekładu
2007-2009 - Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
- magister filologii angielskiej
2004-2007 - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu
- licencjat filologii angielskiej
Tłumaczenie z ang na polski i z pol na angielski Uniwersytet Warszawski • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie • Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie • Uniwersytet Wrocławski • Politechnika Wrocławska • Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu • Wydawnictwo Mateusza.pl • Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski • Wydawnictwo Triglav - zobacz więcej...
tanie tłumaczenia Tłumaczeniem zajmuję się już prawie 20 lat. Stale współpracuję z uczelniami wyższymi i ich pracownikami. Przetłumaczyłam na język angielski kilkadziesiąt książek, setki artykułów naukowych oraz tysiące tekstów użytkowych. Prowadziłam wykład na konferencji językowej dotyczący błędów tłumaczeniowych. Moją specjalizacją są teksty naukowe, techniczne, literackie i użytkowe. - zobacz więcej...
opinie

Tłumaczone dla mnie dokumenty przez Biuro Tłumaczeń FROGTRANSLATION to teksty dziennikarskie. Współpraca z Panią Moniką zawsze przebiega profesjonalnie. Czas tłumaczenia jest ekspresowy, a poziom wykonywanych usług wysoki.

— Pani Kamila Lewandowska – dziennikarka

zobacz więcej opinii...

Formularz kontaktowy  Opcjonalnie - załącz plik z tekstem:

  Facebook

  Ostatnie wpisy

  • Przekład rozwijających książek dla dzieci
   Jednym z moich tłumaczeń książek dla dzieci z angielskiego na polski jest pozyc...
  • Przekład komiksu na język angielski na zlecenie autora
   Jakiś czas temu dowiedziałam się, że komiks Kariny Zając, który tłumaczyłam na ...
  • Tłumaczenie historii biblijnych dla najmłodszych z angielskiego na polski
   Dzięki Wydawnictwu Diecezjalnemu i Drukarni w Sandomierzu miałam okazję uczestn...
  • Przekład książeczek dla małych dzieci o tematyce chrześcijańskiej: przekazywanie wiary poprzez słowa
   Jedną z gałęzi mojej działalności jako tłumacza języka angielskiego jest współp...
  • Nowy porządek świata i globalistyczny rząd: wyzwania tłumaczenia z angielskiego na polski
   Dzięki zaufaniu, jakim obdarzyła mnie Pani Urszula Klimko z Wydawnictwa Vin Ros...

  Komentarze

  • Best Text - tłumaczenia tekstów naukowych - "W angielskiej wersji tłumaczenia, w tym prac magisterskich i doktorskich, zwykle otrzymuje się o 10-15 procent więcej słów niż w…"
   Tłumaczenie streszczenia pracy doktorskiej
  • Joanna - "Czy znalazłeś kogoś chętnego do pomocy? Joanna"
   Tłumaczenie poezji
  • Aniaa - "zwłaszcza kiedy tłumaczy na niewłaściwy czas"
   Czy translator dobrze tłumaczy?
  • Monika Matykiewicz - "Proszę o przesłanie tekstu na monika@frogtranslation.com, aby uzyskać bezpłatną wycenę"
   Tłumaczenie poezji
  • tomaszk - "Cześć! Zapraszam do rejestracji na portalu który stworzyłem: http://znajdztlumaczy.pl/ To nowy portal ze zleceniami i ogłoszeniami tłumaczy. Zapraszam do korzystania…"
   Tłumaczenie Biblii