Imiona angielskie i ich tłumaczenia

Tłumaczenie imiona na angielski

Tłumaczenie angielskich imion, podobnie zresztą jak innych nazw własnych, nadal stanowi nierozstrzygnięty spór lub raczej dyskusję budzącą wiele kontrowersji i sprzeczności pomiędzy tłumaczami języka angielskiego, którzy mają na co dzień do czynienia z tłumaczeniem właśnie angielskich imion.

Temat ten stanowi także doskonałe źródło badań nad językiem. Pytanie jakie w tym wypadku nasuwa się od razu, to jak postępować z nazwami własnymi, w tym wypadku w tłumaczeniem angielskich imion, pozostawiać je w oryginale czy też tłumaczyć? Okazuje się, że zagadnienie to jest na tyle złożone, że nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Bowiem jedni tłumacze w parze językowej język polski-język angielski obstają za dosłownym tłumaczeniem nazw własnych, inni zaś są temu przeciwni. Co tyczy się tłumaczenia angielskich imion, Kodeks Tłumacza Przysięgłego jasno wypowiada się na temat tej kwestii, mówiąc o tym, że imiona i nazwiska zapisane w alfabecie łacińskim należy przytaczać w tekście tłumaczenia w wersji oryginalnej. Istnieje kilka metod, które uwzględniają tłumaczenie imion angielskich będących nazwami własnymi, a jedną z nich jest na przykład zaadaptowanie danej nazwy własnej do języka docelowego, np. Kubuś Puchatek (Winnie the Pooh) i dostosowanie jej do standardów języka docelowego. Ważną rolę pełni tutaj krąg kulturalny, w którym przetłumaczony tekst będzie odbierany, dziwnie byłoby gdyby bohaterem Dzikiego Zachodu był Janek Wayne.

Inną metodą jest przeniesienie nazwy własnej do tłumaczonego tekstu w postaci oryginalnej i dostosowanie jej do standardów języka docelowego. Ze swojego doświadczenia tłumacza języka angielskiego, wydaje mi się ona najbardziej popularną i najczęściej stosowaną. Jeszcze inną metodę stanowi tak zwany przypis tłumacza lub nota translatorska, polegająca na przedstawieniu znaczenia danej jednostki leksykalnej w celach czysto informacyjnych. Kolejną metodę stanowi transkrypcja, czyli tak zwana metoda fonetyczna, polegająca na odwzorowaniu wymowy za pomocą głosek. Metoda ta polega na zachowaniu oryginalnej wymowy, jest jednak rzadziej stosowana w przypadku tłumaczenia imion. Wreszcie metoda nazywana wymianą. Polega ona na zastosowaniu w tłumaczeniu angielskich imion, ich ogólnie przyjętych odpowiedników w języku docelowym na przykład John – Jan, Dorota – Dorothy i na odwrót. Ważną rolę pełni tutaj krąg kulturowy, w którym przetłumaczony tekst będzie odbierany, dziwnie byłoby gdyby bohaterem Dzikiego Zachodu był Janek Wayne.

Należy jednak pamiętać o tym, że ostateczną decyzję o tłumaczeniu i doborze właściwej metody tłumaczenia podejmuje właśnie tłumacz. Najprościej oczywiście jeśli dana jednostka posiada ekwiwalent w języku docelowym. Jakkolwiek tłumacz tekstów pisanych i profesjonalista w tłumaczeniu podejmujący się tłumaczenia danego tekstu powinien, tak jak w każdym przypadku, kierować się własną intuicją i instynktem, a nade wszystko posiadaną wiedzą i doświadczeniem w tym temacie.

Tłumaczenie angielskich imion
Tagi wpisu: badania nad językiem, doświadczony tłumacz języka angielskiego, metody tłumaczenia, nota translatorska, profesjonalista w tłumaczeniu, przetłumaczony tekst, przypis tłumacza, tłumacz języka angielskiego, tłumacz tekstów pisanych, tłumaczenie angielskich imion, tłumaczenie nazw własnych, tłumaczenie tekstów pisanych, tłumaczenie tekstu, tłumaczenie tekstu w parze językowej język polski-język angielski

Komentarze

  Dodaj komentarz

O mnie

tłumaczenia z aniglskego
profesjonalny tłumacz angielskiego monika@frogtranslation.com
+48 509 904 198
facebook.com/Frogtranslation
www.tlumaczenia-pisemne.pl

profesjonalny tłumacz 2010-2011 - Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
- podyplomowe studium przekładu
2007-2009 - Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
- magister filologii angielskiej
2004-2007 - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu
- licencjat filologii angielskiej
Tłumaczenie z ang na polski i z pol na angielski Uniwersytet Warszawski • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie • Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie • Uniwersytet Wrocławski • Politechnika Wrocławska • Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu • Wydawnictwo Mateusza.pl • Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski • Wydawnictwo Triglav - zobacz więcej...
tanie tłumaczenia Tłumaczeniem zajmuję się już prawie 20 lat. Stale współpracuję z uczelniami wyższymi i ich pracownikami. Przetłumaczyłam na język angielski kilkadziesiąt książek, setki artykułów naukowych oraz tysiące tekstów użytkowych. Prowadziłam wykład na konferencji językowej dotyczący błędów tłumaczeniowych. Moją specjalizacją są teksty naukowe, techniczne, literackie i użytkowe. - zobacz więcej...
opinie

Tłumaczone dla mnie dokumenty przez Biuro Tłumaczeń FROGTRANSLATION to teksty dziennikarskie. Współpraca z Panią Moniką zawsze przebiega profesjonalnie. Czas tłumaczenia jest ekspresowy, a poziom wykonywanych usług wysoki.

— Pani Kamila Lewandowska – dziennikarka

zobacz więcej opinii...

Formularz kontaktowy  Opcjonalnie - załącz plik z tekstem:

  Facebook

  Ostatnie wpisy

  • Tłumaczenie umowy pośrednictwa na angielski
   Codzienność tłumacza to nie tylko przekład książek i wierszy... Czasem należy z...
  • Tłumaczenie zwykłe dokumentów
   Ostatnio odwiedził mnie bardzo sympatyczny Pan. Rzadko mam u siebie klientów wc...
  • Przekład opowiadań dla dzieci
   Tłumaczenie opowiadań dla dzieci to jedno z moich ulubionych zawodowych zajęć. ...
  • Tłumaczenie na angielski dla brokerów
   Przyznam szczerze, że do niedawna nie widziałam, na czym dokładnie polega praca...
  • Tłumaczenie poufnej korespondencji firmowej
   Ludzie prowadzący większe i mniejsze biznesy, muszą czasem wyłożyć "kawę na ław...

  Komentarze

  • Photopolis - "Świetny artykuł. Naprawdę dobrze napisane. Wielu autorom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na ten temat, ale tak nie jest.…"
   Tłumacz polsko-angielski
  • Best Text - tłumaczenia tekstów naukowych - "W angielskiej wersji tłumaczenia, w tym prac magisterskich i doktorskich, zwykle otrzymuje się o 10-15 procent więcej słów niż w…"
   Tłumaczenie streszczenia pracy doktorskiej
  • Joanna - "Czy znalazłeś kogoś chętnego do pomocy? Joanna"
   Tłumaczenie poezji
  • Aniaa - "zwłaszcza kiedy tłumaczy na niewłaściwy czas"
   Czy translator dobrze tłumaczy?
  • Monika Matykiewicz - "Proszę o przesłanie tekstu na monika@frogtranslation.com, aby uzyskać bezpłatną wycenę"
   Tłumaczenie poezji