Tłumaczenia biografii na angielski

Przekład biografii

Dzisiaj napiszę parę zdań o tłumaczeniu literackim, a konkretnie o przekładzie biografii. Właściwie, w przypadku formy literackiej mamy najczęściej do czynienia z tłumaczeniem powieści biograficznej, która operuje analizą psychologiczną, komentarzem autora, czy wiadomościami na temat podobnych osób.

Powieści biograficzne są jednymi z najpopularniejszych pozycji na półkach w księgarni. Sama, szukając pomysłu na prezent dla bliższej i dalszej rodziny, najczęściej sięgam po biografie dotyczące znanych osób, ponieważ znając preferencje danego jubilata, czy solenizanta, wiem, jaka historia życia zainteresuje go najbardziej.

biografie

Poczytność biografii i autobiografii generuje również duże zapotrzebowanie na ich przekład. Szczególnie, biorąc pod uwagę popularność amerykańskich gwiazd na naszym rynku i wielość takich pozycji książkowych na rynkach zagranicznych. Biografii i autobiografii, które potrzebowałyby tłumaczenia na polski jest wiele. Dotyczy to młodych i bardzo popularnych gwiazdek, które pojawiają się teraz jak grzyby po deszczu, jednak takie powieści biograficzne bardzo szybko znajdują wydawnictwo chętne podjęcia się wydania polskiej wersji językowej książki ze względu na szybki zysk.

Z drugiej strony, istnieją nieprzetłumaczone biografie artystów, którzy mają swoich zagorzałych fanów w Polsce. Bardzo często tacy ludzie podejmują się przetłumaczenia biografii swojego idola na własną rękę. Jeśli tylko dana osoba traktuje takie wyzwanie uczciwie i solidnie, taka postawa jest godna podziwu. Jednak najczęściej są to osoby nie mające doświadczenia w tłumaczeniu, czy nawet nie władające dobrze językiem angielskim. Taki przekład może być traktowany jedynie w kategoriach sprawdzenia własnych możliwości – do prywatnego użytku. Przekład powieści biograficznej, która miałaby służyć ogółowi, należałoby jednak zlecić profesjonalnemu tłumaczowi.

Tłumaczenie biografii
Tagi wpisu: Jak przetłumaczyć książkę z angielskiego na polski, przekład biografii, gdzie przetłumaczyć książkę, ile kosztuje przetłumaczenie książki, koszt tłumaczenia książki, profesjonalne tłumaczenie biografii, profesjonlane tłumaczenie książek, przekład autobiografii na angielski, przekład biografii na polski, przetłumaczenie książki na angielski, tłumaczenia autobiografii, tłumaczenia biografii, tłumaczenia powieści autobiograficznych, tłumaczenia powieści biograficznych, tłumaczenie amerykańskich biografii, tłumaczenie autobiografii, tłumaczenie autobiografii na angielski, Tłumaczenie biografii, tłumaczenie biografii artystów, tłumaczenie biografii na polski, tłumaczenie książek cennik, tłumaczenie książek na angielski, tłumaczenie książek z angielskiego na polski, tłumaczenie książki cena

Komentarze

  Dodaj komentarz

O mnie

tłumaczenia z aniglskego
profesjonalny tłumacz angielskiego monika@frogtranslation.com
+48 509 904 198
facebook.com/Frogtranslation
www.tlumaczenia-pisemne.pl

profesjonalny tłumacz 2010-2011 - Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
- podyplomowe studium przekładu
2007-2009 - Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
- magister filologii angielskiej
2004-2007 - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu
- licencjat filologii angielskiej
Tłumaczenie z ang na polski i z pol na angielski Uniwersytet Warszawski • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie • Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie • Uniwersytet Wrocławski • Politechnika Wrocławska • Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu • Wydawnictwo Mateusza.pl • Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski • Wydawnictwo Triglav - zobacz więcej...
tanie tłumaczenia Tłumaczeniem zajmuję się już prawie 20 lat. Stale współpracuję z uczelniami wyższymi i ich pracownikami. Przetłumaczyłam na język angielski kilkadziesiąt książek, setki artykułów naukowych oraz tysiące tekstów użytkowych. Prowadziłam wykład na konferencji językowej dotyczący błędów tłumaczeniowych. Moją specjalizacją są teksty naukowe, techniczne, literackie i użytkowe. - zobacz więcej...
opinie

Pani Monika Matykiewicz wykonała tłumaczenia kilku specjalistycznych tekstów naukowych na bardzo wysokim poziome. Chciałabym polecić Panią Monikę osobom, którym zależy na jakości tłumaczonych tekstów oraz terminowości. Dodatkowym atutem współpracy…

— Dr inż. Urszula Kaźmierczak – Politechnika Wrocławska

zobacz więcej opinii...

Formularz kontaktowy  Opcjonalnie - załącz plik z tekstem:

  Facebook

  Ostatnie wpisy

  • Tłumaczenie artykułu naukowego o satysfakcji managerów z pracy
   Pandemia COVID miała/ma wpływ na wszystkie branże, nawet tłumaczeniową, choć mi...
  • Tłumaczenie dla biznesu
   Dzisiaj parę słów o tłumaczeniu tekstów z szeroko pojętego świata biznesu. Do p...
  • Tłumaczenie tekstów z zakresu bankowości
   Nie będę dzisiaj pisać o stricte bankowym tłumaczeniu - takimi tekstami zajmuję...
  • Tłumaczenie umowy najmu na angielski
   Ostatnimi czasy mierzyłam się właśnie z takim zadaniem, jak w tytule: tłumaczen...
  • Tłumaczenia dla biura rachunkowego
   Miałam ostatnio przyjemność tłumaczyć teksty na stronę biura rachunkowego zloka...

  Komentarze

  • Aniaa - "zwłaszcza kiedy tłumaczy na niewłaściwy czas"
   Czy translator dobrze tłumaczy?
  • Monika Matykiewicz - "Proszę o przesłanie tekstu na monika@frogtranslation.com, aby uzyskać bezpłatną wycenę"
   Tłumaczenie poezji
  • tomaszk - "Cześć! Zapraszam do rejestracji na portalu który stworzyłem: http://znajdztlumaczy.pl/ To nowy portal ze zleceniami i ogłoszeniami tłumaczy. Zapraszam do korzystania…"
   Tłumaczenie Biblii
  • JAN CHODZIŃSKI - "JESTEM INWALIDA ZE ZNACZNĄ NIESPRAWNOŚCIĄ OD 40 ROKU ŻYCIA. DZIŚ AM 70 LAT. CHCIAŁBYM WYDAĆ BAJKĘ ,, KRAKOWSKIE KRASNALE,, JAKO…"
   Tłumaczenie poezji
  • Atama - "Zdarza się, że oglądając film, a właściwie tłumaczenie filmu, jeden z bohaterów odnosi się do rozmówcy... to znaczy jeden z…"
   Konsekwencja w tłumaczeniu