Tłumaczenie listy dialogowej

Tłumaczenia napisów do filmu

Tłumaczenie list dialogowych do pełnometrażowych filmów to zajęcie przynoszące wiele satysfakcji i przyjemności. Szczególnie, że w napisach do wielu filmów, również tych zlecanych przez ogólnopolskie telewizje, czy dystrybutorów kinowych, znajduje się wiele błędów i tłumacz, któremu uda się wykonać porządne tłumaczenie filmu, może mieć poczucie, że jego praca jest na wagę złota.

napisy

Dlaczego w tłumaczeniu napisów do filmów czy seriali są czasem błędy? Pomijając oczywiście napisy tłumaczone przez amatorów dla własnych potrzeb, często zdarza się tak, że tłumacz dostaje do tłumaczenia „gołą” listę dialogową bez samego filmu. Ciężko jest wtedy bez kontekstu odgadnąć co dany bohater ma na myśli. Taka sytuacja tłumacza wydaje się nie do pomyślenia, ale wiem, że się zdarza.

Często; jak mi się wydaje, tłumaczenia są również wykonywane „na kolanie” bez odpowiedniej dbałości o kontekst, czy poprawność. Bo czy można inaczej wytłumaczyć fakt, że w tłumaczeniu „Przyjaciół” używanym np. w TVNie, gdy Monika poszła do okulisty, który zadecydował „I’ll give you drops”, polski widz mógł usłyszeć „dam ci dropsy”? Nawet gdyby tłumacz nie dostał w tym przypadku samego serialu, tylko listy dialogowe do tłumaczenia, to wiem, że z samego kontekstu dialogów jasno wynikało, że Monika idzie do okulisty. A tłumaczenie razi, szczególnie, że każdy może zobaczyć, że Monika dostaje garść buteleczek z kroplami do oczu.

Jednym z moich ulubionych zajęć jest wyłapywanie błędów w tłumaczeniu filmów i seriali. To smutne, że mogę często oddawać się tej rozrywce. Myślę, że szacunek do polskiego widza wymaga, aby zlecać tłumaczenia obrazów wyświetlanych na małym i dużym ekranie profesjonalnym tłumaczom, którzy traktują swoją pracę poważnie, nawet mimo faktu, że jest przyjemna:)

Tłumaczenie napisów do filmu
Tagi wpisu: błędy w napisach do filmów, napisy tłumaczone, profesjonalny tłumacz filmów, tłumacz list dialogowych, tłumacz listy dialogowej, tłumacz napisów do filmów, tłumaczenia filmów, tłumaczenia list dialogowych do pełnometrażowych filmów, tłumaczenie dialogów do seriali, tłumaczenie dialogów filmowych, tłumaczenie list dialogowych, tłumaczenie listy dialogowej, tłumaczenie napisów do filmów, Tłumaczenie napisów do filmu, tłumaczenie napisów do seriali, tłumaczenie seriali

Komentarze

  Dodaj komentarz

O mnie

tłumaczenia z aniglskego
profesjonalny tłumacz angielskiego monika@frogtranslation.com
+48 509 904 198
facebook.com/Frogtranslation
www.tlumaczenia-pisemne.pl

profesjonalny tłumacz 2010-2011 - Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
- podyplomowe studium przekładu
2007-2009 - Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
- magister filologii angielskiej
2004-2007 - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu
- licencjat filologii angielskiej
Tłumaczenie z ang na polski i z pol na angielski Uniwersytet Warszawski • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie • Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie • Uniwersytet Wrocławski • Politechnika Wrocławska • Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu • Wydawnictwo Mateusza.pl • Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski • Wydawnictwo Triglav - zobacz więcej...
tanie tłumaczenia Tłumaczeniem zajmuję się już prawie 20 lat. Stale współpracuję z uczelniami wyższymi i ich pracownikami. Przetłumaczyłam na język angielski kilkadziesiąt książek, setki artykułów naukowych oraz tysiące tekstów użytkowych. Prowadziłam wykład na konferencji językowej dotyczący błędów tłumaczeniowych. Moją specjalizacją są teksty naukowe, techniczne, literackie i użytkowe. - zobacz więcej...
opinie

Tłumaczone dla mnie dokumenty przez Biuro Tłumaczeń FROGTRANSLATION to teksty dziennikarskie. Współpraca z Panią Moniką zawsze przebiega profesjonalnie. Czas tłumaczenia jest ekspresowy, a poziom wykonywanych usług wysoki.

— Pani Kamila Lewandowska – dziennikarka

zobacz więcej opinii...

Formularz kontaktowy  Opcjonalnie - załącz plik z tekstem:

  Facebook

  Ostatnie wpisy

  • Jak tanio przetłumaczyć tekst z polskiego na angielski: praktyczne porady
   Tłumaczenie tekstu z jednego języka na drugi może być kosztowne, ale istnieje w...
  • Tłumaczenie tekstu naukowego z dziedziny pedagogiki
   W moim zawodowym doświadczeniu sporo jest tekstów z zakresu pedagogiki. Szczegó...
  • Tłumaczenie tekstów z języka polskiego na angielski: sztuka przekazywania sensu i kultury
   Tłumaczenie tekstów z jednego języka na drugi jest sztuką wymagającą precyzji, ...
  • Tłumaczenie na angielski
   Już od prawie 20 lat główną gałęzią mojej działalności jest tłumaczenie na języ...
  • Korekta tekstów naukowych: kluczowy etap przy tłumaczeniach z polskiego na angielski
   W międzynarodowym świecie nauki, tłumaczenie artykułów naukowych jest nieodłącz...

  Komentarze

  • Best Text - tłumaczenia tekstów naukowych - "W angielskiej wersji tłumaczenia, w tym prac magisterskich i doktorskich, zwykle otrzymuje się o 10-15 procent więcej słów niż w…"
   Tłumaczenie streszczenia pracy doktorskiej
  • Joanna - "Czy znalazłeś kogoś chętnego do pomocy? Joanna"
   Tłumaczenie poezji
  • Aniaa - "zwłaszcza kiedy tłumaczy na niewłaściwy czas"
   Czy translator dobrze tłumaczy?
  • Monika Matykiewicz - "Proszę o przesłanie tekstu na monika@frogtranslation.com, aby uzyskać bezpłatną wycenę"
   Tłumaczenie poezji
  • tomaszk - "Cześć! Zapraszam do rejestracji na portalu który stworzyłem: http://znajdztlumaczy.pl/ To nowy portal ze zleceniami i ogłoszeniami tłumaczy. Zapraszam do korzystania…"
   Tłumaczenie Biblii