Tłumaczenia poradników

Tłumaczenie poradnika

Jak na razie udało mi się przetłumaczyć z angielskiego na polski jeden poradnik – dla rodziców, dotyczący wychowania dzieci w duchu dyscypliny Dyscyplina na całe życie… i było to bardzo ciekawe doświadczenie tłumaczeniowe, choć, z perspektywy czasu, muszę przyznać, że teraz jeszcze bardziej doceniłabym taką okazję. Szczególnie, że wydawnictwo, z którym współpracowałam przy tym tłumaczeniu bardzo doceniło mnie jako tłumacza, również pod względem finansowym nie czułam się pokrzywdzona. W swojej naiwności, jeszcze wtedy początkującego tłumacza literatury, nabrałam przekonania, że takie traktowanie tłumaczy, którzy uczciwie podchodzą do swojej pracy jest normą. Niestety nie do końca.

ksiazka_1271_1fc50

                                                                                                                                                                  Źródło: http://czasdzieci.pl/ksiazki/ksiazka,1271438-dyscyplina_cale_zycie.html

Od czasu przetłumaczenia wyżej wspomnianej książki, przetłumaczyłam z polskiego na angielski i z angielskiego na polski jeszcze kilka pozycji, ale głównie dla małych wydawnictw, czy osób prywatnych (autorów książek).  Ucieszyłam się więc gdy ostatnio odezwało się do mnie większe wydawnictwo i to z propozycją przetłumaczenia poradnika związanego z bieganiem, czyli sportem, który mnie samą interesuje. To idealna sytuacja dla tłumacza literatury – propozycja przetłumaczenia INTERESUJĄCEJ go książki. Tak naprawdę, według teoretyków tłumaczenia, tłumacz literatury i nie tylko powinien tłumaczyć WYŁĄCZNIE te teksty, które wzbudzają jego zainteresowanie. Niestety, przynajmniej według mojego doświadczenia, rzeczywistość tłumacza na angielski odbiega od tego ideału i bardzo często aby nie stracić na jakości tłumaczenia, całkowity brak zainteresowania tematem trzeba pokrywać samodyscypliną i czysto zawodowym profesjonalizmem.

Wracając jednak do propozycji wydawnictwa – początkowe miłe rozmowy, pełne entuzjazmu i ciekawych propozycji, z czasem przerodziły się w twarde negocjacje pełne warunków dla mnie praktycznie nie do spełnienia. Pojawiły się również argumenty typu: „szefowa ma tłumacza, który może to zrobić szybciej”. Koniec końców, zaproponowana mi stawka była o jakieś 30% mniejsza niż moja, już uszczuplona propozycja, termin realizacji również był bardzo stresogenny. Zrezygnowałam, szczególnie, że sam tekst do tłumaczenia zmieniał się co jakiś czas (co chwilę przesyłano mi inną książkę do wyceny)  i miałam wrażenie, że owo wydawnictwo chce mieć wszystko: TANIO, SZYBKO i DOBRZE, a jak wiadomo, można mieć tylko dwie z tych rzeczy jednocześnie. No chyba, że gdzieś tam, w czeluściach internetu faktycznie istnieją ci mityczni i masochistyczni tłumacze-cyborgi, którzy są wstanie spełnić wszystkie te warunki jednocześnie.

Tłumaczenie poradników
Tagi wpisu: przekład poradnika na angielski, doświadczenie tłumaczeniowe, przetłumaczenie książki, przetłumaczenie poradnika, przetłumaczyć z angielskiego na polski, tłumacz literatury, tłumacz na angielski, tłumacz poradników, tłumaczenia poradnika, tłumaczenia poradników, tłumaczenie dla wydawnictw, tłumaczenie poradnika, tłumaczenie poradników, z angielskiego na polski, z polskiego na angielski

Komentarze

  Dodaj komentarz

O mnie

tłumaczenia z aniglskego
profesjonalny tłumacz angielskiego monika@frogtranslation.com
+48 509 904 198
facebook.com/Frogtranslation
www.tlumaczenia-pisemne.pl

profesjonalny tłumacz 2010-2011 - Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
- podyplomowe studium przekładu
2007-2009 - Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
- magister filologii angielskiej
2004-2007 - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu
- licencjat filologii angielskiej
Tłumaczenie z ang na polski i z pol na angielski Uniwersytet Warszawski • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie • Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie • Uniwersytet Wrocławski • Politechnika Wrocławska • Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu • Wydawnictwo Mateusza.pl • Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski • Wydawnictwo Triglav - zobacz więcej...
tanie tłumaczenia Tłumaczeniem zajmuję się już prawie 20 lat. Stale współpracuję z uczelniami wyższymi i ich pracownikami. Przetłumaczyłam na język angielski kilkadziesiąt książek, setki artykułów naukowych oraz tysiące tekstów użytkowych. Prowadziłam wykład na konferencji językowej dotyczący błędów tłumaczeniowych. Moją specjalizacją są teksty naukowe, techniczne, literackie i użytkowe. - zobacz więcej...
opinie

Pani Monika Matykiewicz wykonała tłumaczenia tekstów technicznych na bardzo wysokim poziomie z dziedziny inżynierii sanitarnej i budownictwa. We współpracy z Panią Matykiewicz cenię szybkość oraz niezwykłą dokładność przetłumaczonego materiału oraz rzetelność.

— Dr Robert Boroch – wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego

zobacz więcej opinii...

Formularz kontaktowy  Opcjonalnie - załącz plik z tekstem:

  Facebook

  Ostatnie wpisy

  • Przekład rozwijających książek dla dzieci
   Jednym z moich tłumaczeń książek dla dzieci z angielskiego na polski jest pozyc...
  • Przekład komiksu na język angielski na zlecenie autora
   Jakiś czas temu dowiedziałam się, że komiks Kariny Zając, który tłumaczyłam na ...
  • Tłumaczenie historii biblijnych dla najmłodszych z angielskiego na polski
   Dzięki Wydawnictwu Diecezjalnemu i Drukarni w Sandomierzu miałam okazję uczestn...
  • Przekład książeczek dla małych dzieci o tematyce chrześcijańskiej: przekazywanie wiary poprzez słowa
   Jedną z gałęzi mojej działalności jako tłumacza języka angielskiego jest współp...
  • Nowy porządek świata i globalistyczny rząd: wyzwania tłumaczenia z angielskiego na polski
   Dzięki zaufaniu, jakim obdarzyła mnie Pani Urszula Klimko z Wydawnictwa Vin Ros...

  Komentarze

  • Best Text - tłumaczenia tekstów naukowych - "W angielskiej wersji tłumaczenia, w tym prac magisterskich i doktorskich, zwykle otrzymuje się o 10-15 procent więcej słów niż w…"
   Tłumaczenie streszczenia pracy doktorskiej
  • Joanna - "Czy znalazłeś kogoś chętnego do pomocy? Joanna"
   Tłumaczenie poezji
  • Aniaa - "zwłaszcza kiedy tłumaczy na niewłaściwy czas"
   Czy translator dobrze tłumaczy?
  • Monika Matykiewicz - "Proszę o przesłanie tekstu na monika@frogtranslation.com, aby uzyskać bezpłatną wycenę"
   Tłumaczenie poezji
  • tomaszk - "Cześć! Zapraszam do rejestracji na portalu który stworzyłem: http://znajdztlumaczy.pl/ To nowy portal ze zleceniami i ogłoszeniami tłumaczy. Zapraszam do korzystania…"
   Tłumaczenie Biblii