Przekład a tłumaczenie

Przekład a tłumaczenie

Pojęcia: „tłumaczenie” i „przekład”, czy jest w ogóle możliwe rozgraniczanie tych terminów, a jeśli tak, jaka jest w takim razie różnica pomiędzy znaczeniem obu słów? Dla wtajemniczonych czyli dla tłumaczy języka angielskiego, którzy podejmują się tłumaczenia tekstu w parze językowej język polski–język angielski istnienie różnicy pomiędzy oba słowami jest raczej oczywiste.

Pojęcie „tłumaczenia” można potraktować jako termin bardziej ogólny, może dotyczyć nie tylko tłumaczenia ustnego, ale przede wszystkim tłumaczenia różnego rodzaju tekstów pisanych o charakterze handlowym, prawnym, specjalistycznym bądź użytkowym i polega na interpretacji tekstu w języku źródłowym i stworzeniu odpowiednika tego tekstu, który będzie przekazywał to samo znaczenie. Oczywiście wprawny tłumacz języka angielskiego nie będzie dokonywał tłumaczenia dosłownie, musi wziąć pod uwagę szereg czynników, które składają się na cały proces tłumaczenia. Przede wszystkim musi uwzględnić różnice w strukturze obu języków, musi wziąć pod uwagę kontekst zarówno językowy, jak również kulturowy, występowanie idiomów, itd. Oczywiście, jeśli jest to tłumaczenie tekstów użytkowych sytuacja jest uproszczona, ponieważ nie chodzi tam o tłumaczenie treści literackich i uchwycenie pewnego stylu pisarza oraz charakteru danego dzieła, a jedynie o przekazanie pewnych informacji, bądź faktów z zachowaniem poprawności gramatyczno-stylistycznej charakterystycznej dla danego języka.

Natomiast jeśli mamy do czynienia z pojęciem „przekładu”, na myśl nasuwa się praktycznie od razu przekład tekstu literackiego, bądź też dzieła o charakterze artystycznym. Generalnie rzecz biorąc, chodzi o rzecz bardziej wzniosłą, skomplikowaną, przy której tłumacz tekstów pisanych musi wykazać się nie tylko zwykłymi umiejętnościami translatorskimi, ale wręcz artystycznymi. Dlatego osobiście uważam, że należy mieć wyjątkowe predyspozycje do tego, aby wybitnie przełożyć, na przykład dzieła Szekspira czy Dostojewskiego z zachowaniem niepowtarzalnego stylu, charakteru i klimatu, jakimi są nacechowane utwory twórców tego kalibru w języku oryginalnym. Nie znaczy to oczywiście, że „zwykły” tłumacz języka angielskiego nie może podjąć się takiego zadania jak przekład dzieła literackiego. Całkiem możliwe jest, że dopóki tłumacz tekstów pisanych nie spróbuje zmierzyć się z takim utworem, może nawet nie wiedzieć, że ma zdolności w tym kierunku.

Niewątpliwie przekład tekstu to zadanie bardzo ambitne i aby je dobrze wykonać należy mieć pewne pojęcie o twórczości danego pisarza, bądź poety. To daje tłumaczowi języka angielskiego pewne zaplecze, pozwala wczuć się w klimat dzieł twórcy i na tej podstawie, z użyciem odpowiednich środków, oddać charakter utworu i dokonać dobrego przekładu tekstu na język polski lub angielski.

Tłumaczenie a przekład
Tagi wpisu: przekład, przekład dzieł literackich, przekład dzieła literackiego, przekład tekstu, przekład tekstu na język polski, przekład tekstu na języka angielski, tłumacz języka angielskiego, tłumaczenie, tłumaczenie tekstów handlowych, tłumaczenie tekstów pisanych, tłumaczenie tekstów prawnych, tłumaczenie tekstów specjalistycznych, tłumaczenie tekstów użytkowych, tłumaczenie tekstu w parze językowej język polski-język angielski, tłumaczenie treści literackich, tłumaczenie ustne

Komentarze

  Dodaj komentarz

O mnie

tłumaczenia z aniglskego
profesjonalny tłumacz angielskiego monika@frogtranslation.com
+48 509 904 198
facebook.com/Frogtranslation
www.tlumaczenia-pisemne.pl

profesjonalny tłumacz 2010-2011 - Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
- podyplomowe studium przekładu
2007-2009 - Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
- magister filologii angielskiej
2004-2007 - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu
- licencjat filologii angielskiej
Tłumaczenie z ang na polski i z pol na angielski Uniwersytet Warszawski • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie • Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie • Uniwersytet Wrocławski • Politechnika Wrocławska • Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu • Wydawnictwo Mateusza.pl • Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski • Wydawnictwo Triglav - zobacz więcej...
tanie tłumaczenia Tłumaczeniem zajmuję się już prawie 20 lat. Stale współpracuję z uczelniami wyższymi i ich pracownikami. Przetłumaczyłam na język angielski kilkadziesiąt książek, setki artykułów naukowych oraz tysiące tekstów użytkowych. Prowadziłam wykład na konferencji językowej dotyczący błędów tłumaczeniowych. Moją specjalizacją są teksty naukowe, techniczne, literackie i użytkowe. - zobacz więcej...
opinie

Tłumaczone dla mnie dokumenty przez Biuro Tłumaczeń FROGTRANSLATION to teksty dziennikarskie. Współpraca z Panią Moniką zawsze przebiega profesjonalnie. Czas tłumaczenia jest ekspresowy, a poziom wykonywanych usług wysoki.

— Pani Kamila Lewandowska – dziennikarka

zobacz więcej opinii...

Formularz kontaktowy  Opcjonalnie - załącz plik z tekstem:

  Facebook

  Ostatnie wpisy

  • Tłumaczenie chrześcijańskie
   Moja ścieżka zawodowa tłumacza języka angielskiego wije się dość osobliwie. I t...
  • Pilne tłumaczenie streszczenia pracy na angielski
   Tłumacz raczej nie lubi słowa "pilne" w treści zapytania od potencjalnego klien...
  • Korekta tłumaczenia abstraktu na angielski
   Tak, dobrze czytacie. Tak wyglądało jedno z moich ostatnich zleceń - miałam za ...
  • Tłumaczenie instrukcji obsługi narzędzia elektrochirurgicznego z polskiego na angielski
   Specyfika narzędzi elektrochirurgicznych Narzędzia elektrochirurgiczne są kl...
  • Tłumaczenie deklaracji zgodności i świadectwa zgodności
   Deklaracja a świadectwo zgodności: Poznaj różnice i znaczenie w kontekście norm...

  Komentarze

  • Photopolis - "Świetny artykuł. Naprawdę dobrze napisane. Wielu autorom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na ten temat, ale tak nie jest.…"
   Tłumacz polsko-angielski
  • Best Text - tłumaczenia tekstów naukowych - "W angielskiej wersji tłumaczenia, w tym prac magisterskich i doktorskich, zwykle otrzymuje się o 10-15 procent więcej słów niż w…"
   Tłumaczenie streszczenia pracy doktorskiej
  • Joanna - "Czy znalazłeś kogoś chętnego do pomocy? Joanna"
   Tłumaczenie poezji
  • Aniaa - "zwłaszcza kiedy tłumaczy na niewłaściwy czas"
   Czy translator dobrze tłumaczy?
  • Monika Matykiewicz - "Proszę o przesłanie tekstu na monika@frogtranslation.com, aby uzyskać bezpłatną wycenę"
   Tłumaczenie poezji