Jak tłumaczyć reklamy

Czy tłumaczenie reklam to coś dla każdego tłumacza języka angielskiego? Zastanówmy się. W grę wchodzi przede wszystkim dobry przekład reklamy, sloganu reklamowego. Kolejnymi składnikami udanego tłumaczenia są kontekst kulturowy oraz często używana w reklamach gra słów.

Jednym z podstawowych pytań jest to jak sprzedać produkt standardowy i zglobalizowany na rynku lokalnym oraz bardzo różniącym się klientom. Mimo że żyjemy w świecie globalnym, ludzie z Polski i Australii, Brazylii i Kongo noszą te same ubrania, piją te same napoje, oglądają te same filmy, lokalizacja tłumaczenia reklamy ma bardzo istotne znaczenie. Polega ona na przełożeniu języka globalnej korporacji na język zwykłych ludzi zamieszkujących dany region świata. W tłumaczeniu reklam ważną rolę pełni wzięcie pod uwagę szeregu norm i zasad świata lokalnego, tj. religii, tradycji, zwyczajów społecznych i politycznych, moralności, zasad etycznych, otwarcia na świat, itd. Pominięcie w tłumaczeniu któregoś z tych elementów grozi tym, że tak wykonane tłumaczenie reklamy po prostu się nie przyjmie i nie odniesie ona założonego rezultatu marketingowego.

W tym kontekście zadanie translatora jest podwójne. Po pierwsze musi on poprawnie przełożyć tekst do tłumaczenia, po drugie, musi sprawnie poradzić sobie z różnicami wspomnianymi powyżej w jednej reklamie, która będzie emitowana w wielu krajach. Chodzi tu o poprawne tłumaczenie godzin, dat, lat, miar, walut, które mogą się różnić w zależności od kraju. Następnie ważną rolę pełni tłumaczenie (nie zawsze dosłowne) symboliki kolorów i form geometrycznych. Niezwykle istotna jest rola stereotypów kulturowych i społecznych, np. tłumaczenie metafor, powiedzeń, idiomów, słownictwa technicznego, struktur językowych.

Jak widać tłumaczenie reklam to proces bardzo złożony, którego może się podjąć tłumacz języka angielskiego albo firma tłumaczeniowa doświadczona w temacie. Sam przekład tekstu reklamy nie wystarczy, więcej, może doprowadzić do ośmieszenia reklamowanego produktu, jego marginalizacji lub kompletnej porażki.

Tłumaczenie reklam
Tagi wpisu: firma tłumaczeniowa, lokalizacja tłumaczenia reklamy, przekład reklamy, przekład sloganu reklamowego, przekład tekstu, przełożenie języka globalnej korporacji, przełożyć tekst, tekst do tłumaczenia, tłumacza języka angielskiego, tłumaczenie dat, tłumaczenie form geometrycznych, tłumaczenie godzin, tłumaczenie idiomów, tłumaczenie lat, tłumaczenie metafor, tłumaczenie miar, tłumaczenie powiedzeń, tłumaczenie reklam, tłumaczenie reklamy, tłumaczenie słownictwa technicznego, tłumaczenie struktur językowych, tłumaczenie symboliki kolorów, tłumaczenie walut, translator, udane tłumaczenie

Komentarze

  Dodaj komentarz

O mnie

tłumaczenia z aniglskego
profesjonalny tłumacz angielskiego monika@frogtranslation.com
+48 509 904 198
facebook.com/Frogtranslation
www.tlumaczenia-pisemne.pl

profesjonalny tłumacz 2010-2011 - Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
- podyplomowe studium przekładu
2007-2009 - Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
- magister filologii angielskiej
2004-2007 - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu
- licencjat filologii angielskiej
Tłumaczenie z ang na polski i z pol na angielski Uniwersytet Warszawski • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie • Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie • Uniwersytet Wrocławski • Politechnika Wrocławska • Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu • Wydawnictwo Mateusza.pl • Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski • Wydawnictwo Triglav - zobacz więcej...
tanie tłumaczenia Tłumaczeniem zajmuję się już prawie 20 lat. Stale współpracuję z uczelniami wyższymi i ich pracownikami. Przetłumaczyłam na język angielski kilkadziesiąt książek, setki artykułów naukowych oraz tysiące tekstów użytkowych. Prowadziłam wykład na konferencji językowej dotyczący błędów tłumaczeniowych. Moją specjalizacją są teksty naukowe, techniczne, literackie i użytkowe. - zobacz więcej...
opinie

Tłumaczone dla mnie dokumenty przez Biuro Tłumaczeń FROGTRANSLATION to teksty dziennikarskie. Współpraca z Panią Moniką zawsze przebiega profesjonalnie. Czas tłumaczenia jest ekspresowy, a poziom wykonywanych usług wysoki.

— Pani Kamila Lewandowska – dziennikarka

zobacz więcej opinii...

Formularz kontaktowy  Opcjonalnie - załącz plik z tekstem:

  Facebook

  Ostatnie wpisy

  • Przekład rozwijających książek dla dzieci
   Jednym z moich tłumaczeń książek dla dzieci z angielskiego na polski jest pozyc...
  • Przekład komiksu na język angielski na zlecenie autora
   Jakiś czas temu dowiedziałam się, że komiks Kariny Zając, który tłumaczyłam na ...
  • Tłumaczenie historii biblijnych dla najmłodszych z angielskiego na polski
   Dzięki Wydawnictwu Diecezjalnemu i Drukarni w Sandomierzu miałam okazję uczestn...
  • Przekład książeczek dla małych dzieci o tematyce chrześcijańskiej: przekazywanie wiary poprzez słowa
   Jedną z gałęzi mojej działalności jako tłumacza języka angielskiego jest współp...
  • Nowy porządek świata i globalistyczny rząd: wyzwania tłumaczenia z angielskiego na polski
   Dzięki zaufaniu, jakim obdarzyła mnie Pani Urszula Klimko z Wydawnictwa Vin Ros...

  Komentarze

  • Best Text - tłumaczenia tekstów naukowych - "W angielskiej wersji tłumaczenia, w tym prac magisterskich i doktorskich, zwykle otrzymuje się o 10-15 procent więcej słów niż w…"
   Tłumaczenie streszczenia pracy doktorskiej
  • Joanna - "Czy znalazłeś kogoś chętnego do pomocy? Joanna"
   Tłumaczenie poezji
  • Aniaa - "zwłaszcza kiedy tłumaczy na niewłaściwy czas"
   Czy translator dobrze tłumaczy?
  • Monika Matykiewicz - "Proszę o przesłanie tekstu na monika@frogtranslation.com, aby uzyskać bezpłatną wycenę"
   Tłumaczenie poezji
  • tomaszk - "Cześć! Zapraszam do rejestracji na portalu który stworzyłem: http://znajdztlumaczy.pl/ To nowy portal ze zleceniami i ogłoszeniami tłumaczy. Zapraszam do korzystania…"
   Tłumaczenie Biblii