Tłumaczenia problematyczne

Tłumaczenie nietypowych tekstów

Zdarza się, że tłumacz języka angielskiego w swojej pracy spotyka się z tłumaczeniem tekstów problematycznych, które w całym procesie tłumaczenia potrafią sprawić nieco trudności lub nawet budzić pewne kontrowersje tłumacza tekstów pisanych. Co to więc znaczy „problematyczne teksty”?

Są to teksty tłumaczone w parze językowej język angielski–język polski, gdzie tę problematyczną kwestię stanowi oryginalny tekst do tłumaczenia – w języku angielskim, który należy przetłumaczyć. Zdarza się, że taki tłumaczony tekst zawiera sporo błędów stylistycznych, czasem nawet gramatycznych. Bywa, że niektóre zdania są na tyle „dziwnie” sformułowane, że jakkolwiek tłumacz by nie próbował, czasem trudno się domyślić o co zwyczajnie chodzi w danym zdaniu. Czasem te zdania są dość mocno rozbudowane, ale to nie to stanowi trudność, lecz raczej fakt, iż jest to najzwyczajniej w świecie niepoprawnie skonstruowana frazy i trudno wychwycić ich sens.

Jako tłumaczowi języka angielskiego w sytuacji, kiedy mam do czynienia z tłumaczeniem tekstów problematycznych, przychodzi mi do głowy zawsze jedna i ta sama myśl, że tekst był wcześniej tłumaczony na język angielski z innego języka, być może przez osobę nie do końca znającą się na kwestii przekładu. A teksty, z którymi najczęściej przychodzi mi pracować to teksty z bardzo różnych dziedzin, są to teksty techniczne, teksty z dziedziny ekonomii i marketingu oraz inne. Kiedy więc już zdarzy się takie tłumaczenie, trzeba zrobić wszystko, aby możliwie jak najlepiej wykonać zadanie. Jeśli faktycznie trudno wychwycić sens i przekaz danego zdania, wtedy najczęściej tłumacz musi się dobrze zorientować w treści i przekazie całego tekstu do tłumaczenia, a następnie próbować krok po kroku dojść do tego, jak dane zdanie powinno faktycznie zostać przetłumaczone, aby miało sens i było spójne z tekstem. Czasem te zdania są nasycone sformułowaniami quasi-idiomatycznymi, których znaczenia nie zawsze łatwo się doszukać, bo takie połączenia zwyczajnie nie istnieją. Wtedy tłumacz języka angielskiego musi się mocno nagłowić, żeby trafnie określić znaczenie danej frazy.

Wszystko to oznacza, że osoba, która dokonywała tłumaczenia na język angielski dopuściła się najprawdopodobniej błędów, które polegają na dosłownym tłumaczeniu z języka ojczystego, nie biorąc pod uwagę faktu, iż w obcym języku wydźwięk takiego sformułowania może być najzwyczajniej w świecie pozbawiony sensu. Myślę jednak, że tego typu zadanie nigdy nie jest na tyle problematyczne, aby translator, który ma już doświadczenie w swojej pracy nie mógł mu sprostać, stanowi natomiast szczególne doświadczenie i wyzwanie dla tłumacza języka angielskiego.

Tłumaczenie tekstów problematycznych
Tagi wpisu: tłumaczenia problematyczne, nietypowe tłumaczenia na angielski, tłumaczenie tekstu po angielsku, oryginalny tekst do tłumaczenia, przekład, tekst do tłumaczenia, tłumacz języka angielskiego, tłumacz tekstów pisanych, tłumaczenie na język angielski, tłumaczenie tekstów problematycznych, tłumaczenie tekstu technicznego, tłumaczenie tekstu w parze językowej język angielski-język polski, tłumaczenie tekstu z dziedziny ekonomii, tłumaczenie tekstu z dziedziny marketingu, translator

Komentarze

  Dodaj komentarz

O mnie

tłumaczenia z aniglskego
profesjonalny tłumacz angielskiego monika@frogtranslation.com
+48 509 904 198
facebook.com/Frogtranslation
www.tlumaczenia-pisemne.pl

profesjonalny tłumacz 2010-2011 - Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
- podyplomowe studium przekładu
2007-2009 - Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
- magister filologii angielskiej
2004-2007 - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu
- licencjat filologii angielskiej
Tłumaczenie z ang na polski i z pol na angielski Uniwersytet Warszawski • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie • Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie • Uniwersytet Wrocławski • Politechnika Wrocławska • Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu • Wydawnictwo Mateusza.pl • Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski • Wydawnictwo Triglav - zobacz więcej...
tanie tłumaczenia Tłumaczeniem zajmuję się już prawie 20 lat. Stale współpracuję z uczelniami wyższymi i ich pracownikami. Przetłumaczyłam na język angielski kilkadziesiąt książek, setki artykułów naukowych oraz tysiące tekstów użytkowych. Prowadziłam wykład na konferencji językowej dotyczący błędów tłumaczeniowych. Moją specjalizacją są teksty naukowe, techniczne, literackie i użytkowe. - zobacz więcej...
opinie

Tłumaczone dla mnie dokumenty przez Biuro Tłumaczeń FROGTRANSLATION to teksty dziennikarskie. Współpraca z Panią Moniką zawsze przebiega profesjonalnie. Czas tłumaczenia jest ekspresowy, a poziom wykonywanych usług wysoki.

— Pani Kamila Lewandowska – dziennikarka

zobacz więcej opinii...

Formularz kontaktowy  Opcjonalnie - załącz plik z tekstem:

  Facebook

  Ostatnie wpisy

  • Przekład rozwijających książek dla dzieci
   Jednym z moich tłumaczeń książek dla dzieci z angielskiego na polski jest pozyc...
  • Przekład komiksu na język angielski na zlecenie autora
   Jakiś czas temu dowiedziałam się, że komiks Kariny Zając, który tłumaczyłam na ...
  • Tłumaczenie historii biblijnych dla najmłodszych z angielskiego na polski
   Dzięki Wydawnictwu Diecezjalnemu i Drukarni w Sandomierzu miałam okazję uczestn...
  • Przekład książeczek dla małych dzieci o tematyce chrześcijańskiej: przekazywanie wiary poprzez słowa
   Jedną z gałęzi mojej działalności jako tłumacza języka angielskiego jest współp...
  • Nowy porządek świata i globalistyczny rząd: wyzwania tłumaczenia z angielskiego na polski
   Dzięki zaufaniu, jakim obdarzyła mnie Pani Urszula Klimko z Wydawnictwa Vin Ros...

  Komentarze

  • Best Text - tłumaczenia tekstów naukowych - "W angielskiej wersji tłumaczenia, w tym prac magisterskich i doktorskich, zwykle otrzymuje się o 10-15 procent więcej słów niż w…"
   Tłumaczenie streszczenia pracy doktorskiej
  • Joanna - "Czy znalazłeś kogoś chętnego do pomocy? Joanna"
   Tłumaczenie poezji
  • Aniaa - "zwłaszcza kiedy tłumaczy na niewłaściwy czas"
   Czy translator dobrze tłumaczy?
  • Monika Matykiewicz - "Proszę o przesłanie tekstu na monika@frogtranslation.com, aby uzyskać bezpłatną wycenę"
   Tłumaczenie poezji
  • tomaszk - "Cześć! Zapraszam do rejestracji na portalu który stworzyłem: http://znajdztlumaczy.pl/ To nowy portal ze zleceniami i ogłoszeniami tłumaczy. Zapraszam do korzystania…"
   Tłumaczenie Biblii