Teksty problematyczne

Zdarza się, że tłumacz języka angielskiego porzuca tłumaczenie jasnych (przynajmniej w sferze kontekstu tłumaczeniowego) tekstów o rolnictwie, budownictwie, modzie czy biznesie i zabiera się za tłumaczenie tekstu politycznie problematycznego. A cóż to takiego? Konflikt na Ukrainie, pogromy na Bliskim Wschodzie i w Afryce, konflikty narodowościowe i etniczne. W książkach i artykułach do tłumaczenia pojawiają się sceny mordów, gwałtów, rasizmu i tym podobnych, okraszone wszelakim słownictwem, które może razić odbiorców z pewnych kręgów kulturowych.

Załóżmy, że tłumacz tekstów pisanych w parze językowej język polski-język angielski podejmuje się przekładu książki/artykułu, który opowiada o Żydach jako sprawcach własnej zagłady w XX wieku, malwersantach i tych, którzy w perfidny sposób prowadzą świat drogą zagłady. Albo pójdźmy bliżej, przecież nie trzeba szukać aż w Azji. Tłumaczenie publikacji o fałszu historii jakoby to Ukraińcy mieli wymordować tysiące Polaków na Wołyniu. Osobiście odrzuciłbym takie teksty do tłumaczenia, ale rzeczywistość jest okrutna i tłumacz języka angielskiego lub firma tłumaczeniowa może pozwolić sobie na odrzucanie zleceń tłumaczenia jedynie, gdy mają dziesiątki lub setki klientów, a za drzwiami nie czekają wierzyciele. Więc co robić? Czy tłumacz tekstów pisanych nie ponosi odpowiedzialności za swe tłumaczenia?

Owszem, ponosi. Nie jest to odpowiedzialność większa od tej autorskiej, ale wciąż. Gdy nasuwa nam się tłumaczenie tekstu politycznie niepoprawnego, tłumaczowi pozostaje kilka rozwiązań. Taki tekst do tłumaczenia może być po prostu komedią lub parodią, co ułatwia nam sprawę, gdyż w taki też sposób podchodzimy do tego tekstu. A co jeśli to „poważny” tekst do tłumaczenia? Każdy tłumaczony tekst, szczególnie jeśli chodzi o przekład literatury, powinien być dopasowany do odbiorcy. W tym miejscu tłumacz ma nieco możliwości, aby złagodzić jego brzmienie lub podkreślić, że są to poglądy autora. Nie mniej, to co jest oszczerstwem i bluźnierstwem dla jednych odbiorców, dla innych pozostaje świętością i prawdą.

Tłumacz w każdej kombinacji językowej ponosi częściowo odpowiedzialność za tłumaczony tekst, staje się jego częścią. Jeżeli będziemy dosłownie tłumaczyć rasistowskie teksty, dla rasistów czytających takie tłumaczenia będziemy głosicielami prawdy, dla ich przeciwników staniemy się albo nawiedzonymi „czubkami”, albo karierowiczami, którzy za pieniądze podejmują się każdego przekładu. A prawda, a przynajmniej ja tak myślę, leży zupełnie gdzie indziej.

Tłumaczenie tekstu politycznie problematycznego
Tagi wpisu: artykuł do tłumaczenia, firma tłumaczeniowa, kontekst tłumaczeniowy, książka do tłumaczenia, odpowiedzialność za tłumaczenie, odpowiedzialność za tłumaczony tekst, poważny tekst do tłumaczenia, przekład artykułu, przekład artykułu o Żydach, przekład książki, przekład książki o Żydach, przekład literatury, tekst do tłumaczenia, tłumacz języka angielskiego, tłumacz tekstów pisanych, tłumacz tekstów pisanych w parze językowej język polski-język angielski, tłumacz w parze językowej język polski-język angielski, tłumaczenie publikacji, Tłumaczenie publikacji o historii, tłumaczenie rasistowskich tekstów, tłumaczenie tekstów o biznesie, tłumaczenie tekstów o budownictwie, tłumaczenie tekstów o modzie, tłumaczenie tekstów o rolnictwie, tłumaczenie tekstu politycznie problematycznego, tłumaczony tekst, zlecenie tłumaczenia

Komentarze

  Dodaj komentarz

O mnie

tłumaczenia z aniglskego
profesjonalny tłumacz angielskiego monika@frogtranslation.com
+48 509 904 198
facebook.com/Frogtranslation
www.tlumaczenia-pisemne.pl

profesjonalny tłumacz 2010-2011 - Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
- podyplomowe studium przekładu
2007-2009 - Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
- magister filologii angielskiej
2004-2007 - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu
- licencjat filologii angielskiej
Tłumaczenie z ang na polski i z pol na angielski Uniwersytet Warszawski • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie • Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie • Uniwersytet Wrocławski • Politechnika Wrocławska • Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu • Wydawnictwo Mateusza.pl • Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski • Wydawnictwo Triglav - zobacz więcej...
tanie tłumaczenia Tłumaczeniem zajmuję się już prawie 20 lat. Stale współpracuję z uczelniami wyższymi i ich pracownikami. Przetłumaczyłam na język angielski kilkadziesiąt książek, setki artykułów naukowych oraz tysiące tekstów użytkowych. Prowadziłam wykład na konferencji językowej dotyczący błędów tłumaczeniowych. Moją specjalizacją są teksty naukowe, techniczne, literackie i użytkowe. - zobacz więcej...
opinie

Tłumaczone dla mnie dokumenty przez Biuro Tłumaczeń FROGTRANSLATION to teksty dziennikarskie. Współpraca z Panią Moniką zawsze przebiega profesjonalnie. Czas tłumaczenia jest ekspresowy, a poziom wykonywanych usług wysoki.

— Pani Kamila Lewandowska – dziennikarka

zobacz więcej opinii...

Formularz kontaktowy  Opcjonalnie - załącz plik z tekstem:

  Facebook

  Ostatnie wpisy

  • Tłumaczenie umowy pośrednictwa na angielski
   Codzienność tłumacza to nie tylko przekład książek i wierszy... Czasem należy z...
  • Tłumaczenie zwykłe dokumentów
   Ostatnio odwiedził mnie bardzo sympatyczny Pan. Rzadko mam u siebie klientów wc...
  • Przekład opowiadań dla dzieci
   Tłumaczenie opowiadań dla dzieci to jedno z moich ulubionych zawodowych zajęć. ...
  • Tłumaczenie na angielski dla brokerów
   Przyznam szczerze, że do niedawna nie widziałam, na czym dokładnie polega praca...
  • Tłumaczenie poufnej korespondencji firmowej
   Ludzie prowadzący większe i mniejsze biznesy, muszą czasem wyłożyć "kawę na ław...

  Komentarze

  • Photopolis - "Świetny artykuł. Naprawdę dobrze napisane. Wielu autorom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na ten temat, ale tak nie jest.…"
   Tłumacz polsko-angielski
  • Best Text - tłumaczenia tekstów naukowych - "W angielskiej wersji tłumaczenia, w tym prac magisterskich i doktorskich, zwykle otrzymuje się o 10-15 procent więcej słów niż w…"
   Tłumaczenie streszczenia pracy doktorskiej
  • Joanna - "Czy znalazłeś kogoś chętnego do pomocy? Joanna"
   Tłumaczenie poezji
  • Aniaa - "zwłaszcza kiedy tłumaczy na niewłaściwy czas"
   Czy translator dobrze tłumaczy?
  • Monika Matykiewicz - "Proszę o przesłanie tekstu na monika@frogtranslation.com, aby uzyskać bezpłatną wycenę"
   Tłumaczenie poezji