Tłumaczenie umowy o staż

Jednym z ostatnich moich tłumaczeń było to dotyczące umowy o współpracy stażowej na zlecenie Politechniki Wrocławskiej. Chodziło dokładnie o umowę między zagranicznym uniwersytetem a firmą przyjmującą stażystów. Bardzo lubię realizować tłumaczenie umów, ponieważ jeśli ma się już, tak jak ja, konkretną bazę wcześniejszych tłumaczeń tego typu, to praca idzie bardzo gładko. Łatwo się jednak zagalopować i przeoczyć istotne szczegóły, a to właśnie w umowach diabeł tkwi w szczegółach.

Co ciekawe, w umowie do tłumaczenia był paragraf dotyczący języka dokumentu: „Niniejsza Umowa jest sporządzona w języku angielskim, który będzie właściwy dla wszystkich dokumentów, zawiadomień, spotkań, postępowań arbitrażowych i związanych z tym procedur. Potencjalnie dostępne tłumaczenie Umowy (na język narodowy kraju, w którym organizacja przyjmująca jest zarejestrowana) ma charakter informacyjny.” Moje tłumaczenie na polski nie miało więc mocy prawnej tożsamej z oryginałem. Mimo wszystko stanowiło ważny punkt odniesienia dla strony umowy, dlatego nie zwalniało mnie to z obowiązku dokonania rzetelnego przekładu.

źródło: https://www.infor.pl/prawo/praca/formy-zatrudnienia/325123,Umowa-o-staz.html

Tym razem pewne nieścisłości pojawiły się jednak już w oryginale. Okazało się, że kwota przyznawanego stypendium stażowego jest inna w zapisie słownym, a inna w zapisie liczbowym, o czym poinformowałam zleceniodawcę. W tłumaczeniu zachowałam ten błąd, aby nie było wątpliwości, o jaki fragment dokumentu chodzi. Tłumaczenie umów na polski wymaga dokładności, która czasem wpływa również dobrze na sam oryginał. Czasem okazuje się, że tłumacz mimowolnie staje się również korektorem tekstu oryginału — to często ostatnia osoba, która dokładnie sczytuje umowę przed jej przekazaniem stronom.

Tłumaczenie umowy dotyczącej stażu
Tagi wpisu: tłumaczenia umów, tłumaczenie dotyczące współpracy stażowej, tłumaczenie umów, tłumaczenie umów z angielskiego na polski, tłumaczenie umowy dotyczącej stażu, tłumaczenie umowy o realizację stażu, tłumaczenie umowy o staż, tłumaczenie umowy o stypendium stażowe, tłumaczenie umowy z angielskiego na polski, umowa o realizację stażu

Komentarze

  Dodaj komentarz

O mnie

tłumaczenia z aniglskego
profesjonalny tłumacz angielskiego monika@frogtranslation.com
+48 509 904 198
facebook.com/Frogtranslation
www.tlumaczenia-pisemne.pl

profesjonalny tłumacz 2010-2011 - Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
- podyplomowe studium przekładu
2007-2009 - Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
- magister filologii angielskiej
2004-2007 - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu
- licencjat filologii angielskiej
Tłumaczenie z ang na polski i z pol na angielski Uniwersytet Warszawski • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie • Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie • Uniwersytet Wrocławski • Politechnika Wrocławska • Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu • Wydawnictwo Mateusza.pl • Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski • Wydawnictwo Triglav - zobacz więcej...
tanie tłumaczenia Tłumaczeniem zajmuję się już prawie 20 lat. Stale współpracuję z uczelniami wyższymi i ich pracownikami. Przetłumaczyłam na język angielski kilkadziesiąt książek, setki artykułów naukowych oraz tysiące tekstów użytkowych. Prowadziłam wykład na konferencji językowej dotyczący błędów tłumaczeniowych. Moją specjalizacją są teksty naukowe, techniczne, literackie i użytkowe. - zobacz więcej...
opinie

Pani Monika Matykiewicz wykonała tłumaczenia tekstów technicznych na bardzo wysokim poziomie z dziedziny inżynierii sanitarnej i budownictwa. We współpracy z Panią Matykiewicz cenię szybkość oraz niezwykłą dokładność przetłumaczonego materiału oraz rzetelność.

— Dr Robert Boroch – wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego

zobacz więcej opinii...

Formularz kontaktowy  Opcjonalnie - załącz plik z tekstem:

  Facebook

  Ostatnie wpisy

  • Przekład rozwijających książek dla dzieci
   Jednym z moich tłumaczeń książek dla dzieci z angielskiego na polski jest pozyc...
  • Przekład komiksu na język angielski na zlecenie autora
   Jakiś czas temu dowiedziałam się, że komiks Kariny Zając, który tłumaczyłam na ...
  • Tłumaczenie historii biblijnych dla najmłodszych z angielskiego na polski
   Dzięki Wydawnictwu Diecezjalnemu i Drukarni w Sandomierzu miałam okazję uczestn...
  • Przekład książeczek dla małych dzieci o tematyce chrześcijańskiej: przekazywanie wiary poprzez słowa
   Jedną z gałęzi mojej działalności jako tłumacza języka angielskiego jest współp...
  • Nowy porządek świata i globalistyczny rząd: wyzwania tłumaczenia z angielskiego na polski
   Dzięki zaufaniu, jakim obdarzyła mnie Pani Urszula Klimko z Wydawnictwa Vin Ros...

  Komentarze

  • Best Text - tłumaczenia tekstów naukowych - "W angielskiej wersji tłumaczenia, w tym prac magisterskich i doktorskich, zwykle otrzymuje się o 10-15 procent więcej słów niż w…"
   Tłumaczenie streszczenia pracy doktorskiej
  • Joanna - "Czy znalazłeś kogoś chętnego do pomocy? Joanna"
   Tłumaczenie poezji
  • Aniaa - "zwłaszcza kiedy tłumaczy na niewłaściwy czas"
   Czy translator dobrze tłumaczy?
  • Monika Matykiewicz - "Proszę o przesłanie tekstu na monika@frogtranslation.com, aby uzyskać bezpłatną wycenę"
   Tłumaczenie poezji
  • tomaszk - "Cześć! Zapraszam do rejestracji na portalu który stworzyłem: http://znajdztlumaczy.pl/ To nowy portal ze zleceniami i ogłoszeniami tłumaczy. Zapraszam do korzystania…"
   Tłumaczenie Biblii