Tłumaczenia z ang na polski

Tłumaczenia z angielskiego na polski

Dzisiaj chciałabym skupić się na tłumaczeniu „w konkretną stronę” – z języka angielskiego na język polski. Kilkakrotnie spotykałam się z opinią, że jest to „łatwiejsza” opcja w tłumaczeniu w parze językowej angielski-polski. Wiele osób wychodzi z założenia, że skoro ojczystym językiem tłumacza jest polski, przelewanie na papier zdań w tym języku będzie dla niego naturalniejsze, prostsze i na pewno jest w tym wiele prawdy. Jednak ja patrzę na tę sprawę z innej strony.

ang-pol

Większa kompetencja językowa daje oczywiście więcej możliwości w tworzeniu zdań gramatycznie poprawnych i sensownych i to właśnie te ‘większe możliwości’ są dla mnie często utrudnieniem. W tym sensie, że potrzebuję więcej czasu, aby zdecydować się na konkretną formę zdań i akapitów w tłumaczeniu z angielskiego na polski. W mojej głowie pojawia się nagle dziesięć różnych polskich wersji danego zdania w języku angielskim i, zanim zdecyduję się na jakieś konkretne zdanie, wpisuję te wszystkie wersje, patrzę jak wyglądają w kontekście danego akapitu i całego tekstu. Wracam do danego zdania kilkakrotnie, zmieniam szyk, zmieniam spójniki, zmieniam wiele innych elementów.

Moja kreatywność w budowaniu języka rodzimego jest po prostu większa, niż ta związana z językiem nabytym, drugim – w moim przypadku angielskim – i jest to sprawa zupełnie naturalna. Tak więc, dość przewrotnie, przekład z angielskiego na polski jest dla mnie często bardziej czasochłonny niż ten w drugą stronę. Szczególnie, że staram się pamiętać, aby nie popadać w zbytnią pewność siebie jeśli chodzi o umiejętność posługiwania się językiem polskim. Myśląc o tłumaczeniu z języka na język, nauczyciele i tłumacze często skupiają się jedynie na  narzędziach dających informacje o języku obcym, takich jak np. słowniki dwujęzyczne. Jednak, co oczywiste, znalezienie odpowiednika danego słowa to nie wszystko. Bardzo przydatny, aczkolwiek niesłusznie, jak mi się zdaje, zaniedbywany przez tłumaczy w ich pracy, jest słownik poprawnej polszczyzny lub np. słownik języka polskiego. Należy także pamiętać o istnieniu takiej pozycji jak słownik gramatyczny języka polskiego, który między innymi przypomina o zasadach interpunkcji. Przyznaję się bez bicia, że często do takiego zaglądam:)

Tłumaczenie z angielskiego na polski
Tagi wpisu: tłumaczenia z angielskiego na polski cennik, tłumaczenia z angielskiego na polski cena, tłumacz z ang na pol, tłumaczenie z ang na pol, interpunkcja w pracy tłumacza, kompetencja językowa tłumacza, odpowiednik słowa, ojczysty język tłumacza, posługiwanie się językiem angielskim, posługiwanie się polskim, praca tłumacza, profesjonalne Tłumaczenie z angielskiego na polski, przekład z angielskiego, słownik dwujęzyczny, tłumaczenia na polski, tłumaczenia z angielskiego na polski cennik, tłumaczenia z języka angielskiego na język polski, tłumaczenie całego tekstu z angielskiego na polski, tłumaczenie na język obcy, tłumaczenie tekstu z angielskiego na polski cena, tłumaczenie z angielskiego na polski, tłumaczenie z angielskiego na polski całych zdań, Tłumaczenie z angielskiego na polski cena, tłumaczenie z angielskiego na polski cena za strone, Tłumaczenie z angielskiego na polski cennik, tłumaczenie z angielskiego na polski w pdf, tłumaczenie z języka angielskiego na polski cena, tłumaczenie z polskiego na angielski

Komentarze

  Dodaj komentarz

O mnie

tłumaczenia z aniglskego
profesjonalny tłumacz angielskiego monika@frogtranslation.com
+48 509 904 198
facebook.com/Frogtranslation
www.tlumaczenia-pisemne.pl

profesjonalny tłumacz 2010-2011 - Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
- podyplomowe studium przekładu
2007-2009 - Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
- magister filologii angielskiej
2004-2007 - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu
- licencjat filologii angielskiej
Tłumaczenie z ang na polski i z pol na angielski Uniwersytet Warszawski • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie • Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie • Uniwersytet Wrocławski • Politechnika Wrocławska • Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu • Wydawnictwo Mateusza.pl • Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski • Wydawnictwo Triglav - zobacz więcej...
tanie tłumaczenia Tłumaczeniem zajmuję się już prawie 20 lat. Stale współpracuję z uczelniami wyższymi i ich pracownikami. Przetłumaczyłam na język angielski kilkadziesiąt książek, setki artykułów naukowych oraz tysiące tekstów użytkowych. Prowadziłam wykład na konferencji językowej dotyczący błędów tłumaczeniowych. Moją specjalizacją są teksty naukowe, techniczne, literackie i użytkowe. - zobacz więcej...
opinie

Tłumaczone dla mnie dokumenty przez Biuro Tłumaczeń FROGTRANSLATION to teksty dziennikarskie. Współpraca z Panią Moniką zawsze przebiega profesjonalnie. Czas tłumaczenia jest ekspresowy, a poziom wykonywanych usług wysoki.

— Pani Kamila Lewandowska – dziennikarka

zobacz więcej opinii...

Formularz kontaktowy  Opcjonalnie - załącz plik z tekstem:

  Facebook

  Ostatnie wpisy

  • Tłumaczenie chrześcijańskie
   Moja ścieżka zawodowa tłumacza języka angielskiego wije się dość osobliwie. I t...
  • Pilne tłumaczenie streszczenia pracy na angielski
   Tłumacz raczej nie lubi słowa "pilne" w treści zapytania od potencjalnego klien...
  • Korekta tłumaczenia abstraktu na angielski
   Tak, dobrze czytacie. Tak wyglądało jedno z moich ostatnich zleceń - miałam za ...
  • Tłumaczenie instrukcji obsługi narzędzia elektrochirurgicznego z polskiego na angielski
   Specyfika narzędzi elektrochirurgicznych Narzędzia elektrochirurgiczne są kl...
  • Tłumaczenie deklaracji zgodności i świadectwa zgodności
   Deklaracja a świadectwo zgodności: Poznaj różnice i znaczenie w kontekście norm...

  Komentarze

  • Photopolis - "Świetny artykuł. Naprawdę dobrze napisane. Wielu autorom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na ten temat, ale tak nie jest.…"
   Tłumacz polsko-angielski
  • Best Text - tłumaczenia tekstów naukowych - "W angielskiej wersji tłumaczenia, w tym prac magisterskich i doktorskich, zwykle otrzymuje się o 10-15 procent więcej słów niż w…"
   Tłumaczenie streszczenia pracy doktorskiej
  • Joanna - "Czy znalazłeś kogoś chętnego do pomocy? Joanna"
   Tłumaczenie poezji
  • Aniaa - "zwłaszcza kiedy tłumaczy na niewłaściwy czas"
   Czy translator dobrze tłumaczy?
  • Monika Matykiewicz - "Proszę o przesłanie tekstu na monika@frogtranslation.com, aby uzyskać bezpłatną wycenę"
   Tłumaczenie poezji