Praca tłumacza

Wpływ sytuacji politycznej na pracę tłumacza

Być może niektórym to zagadnienie wyda się dość dziwnym lub nietypowym, bowiem czy można uzależniać pracę tłumacza języka angielskiego, bądź tłumaczy innych języków od aktualnej sytuacji politycznej jaka panuje w kraju, jak również na świecie? Okazuje się, że można i jest to jak najbardziej realna kwestia dla każdego translatora. Postaram się to udowodnić możliwie jak najlepiej.

Otóż jeśli tłumacz języka angielskiego w swojej codziennej pracy styka się głównie z pisemnymi tekstami do tłumaczenia, a są to z reguły różnego rodzaju tłumaczenia umów, kontraktów handlowych, porozumień, katalogów firmowych, instrukcji obsługi i wiele innych tekstów, które wiążą się z jedną główną dziedziną – handlem międzynarodowym, eksportem lub importem towarów, to jest uzależniony właśnie od tej dziedziny życia. Jeśli ta sfera życia działa bez zarzutu, a kraje, które handlują ze sobą prowadzą zgodną i udaną politykę zagraniczną, ma to bezpośredni i natychmiastowy wpływ na różne dziedziny życia, w tym tłumaczenia tekstów. W mojej pracy tłumacza języka angielskiego często spotykam się z tekstami o charakterze handlowym w parze językowej język polski-język angielski, choć oczywiście nie jedynie z takimi tekstami do tłumaczenia. Gdyby doszło do tego, że ta sfera zostaje zachwiana, na przykład poprzez ograniczenie wymiany handlowej między Polską a krajem ościennym lub nałożeniu jakichkolwiek sankcji na dany kraj, odbije się to natychmiast w sposób negatywny na mojej pracy.

Udana polityka pomiędzy krajami, a także stabilna sytuacja polityczna mają swojej odbicie w postaci większej ilości zleceń dla tłumaczy, takich jak choćby tłumaczenie kontraktów czy umów handlowych. Potwierdzeniem moich słów jest choćby fakt napiętej sytuacji politycznej pomiędzy Rosją a resztą Europy, która ma ostatnio miejsce. Jako tłumacz języka angielskiego solidaryzuję się z tymi, którzy, być może nie w sposób bezpośredni, odczuwają wpływ tej napiętej polityki, która skutkuje pogorszoną sytuacją handlową z Rosją, a właściwie jej całkowitym załamaniem, co znalazło swoje odzwierciedlenie właśnie w pracy tłumaczy, szczególnie języka rosyjskiego, którzy obecnie cierpią na brak zleceń w tym języku.

Wpływ sytuacji politycznej na pracę tłumacza to niewątpliwie aspekt, na który zwykli obywatele, w tym ludzie zajmujący się profesjonalnie tłumaczeniami nie mają żadnego wpływu. Aczkolwiek warto sobie zdawać z tego sprawę i być świadomym takiej sytuacji, aby móc w porę reagować i próbować wyjść z niej obronną ręką.

Wpływ sytuacji politycznej na pracę tłumacza
Tagi wpisu: praca tłumacza pisemne teksty do tłumaczenia, praca tłumacza, profesjonalne tłumaczenia, teksty do tłumaczenia, teksty o charakterze handlowym, tłumacz języka angielskiego, Tłumaczenie instrukcji obsługi, tłumaczenie katalogów firmowych, tłumaczenie kontraktów, tłumaczenie kontraktów handlowych, tłumaczenie tekstów, tłumaczenie tekstów w parze językowej język polski-język angielski, tłumaczenie umów, tłumaczenie umów handlowych, translator, zlecenia dla tłumaczy

Komentarze

  Dodaj komentarz

O mnie

tłumaczenia z aniglskego
profesjonalny tłumacz angielskiego monika@frogtranslation.com
+48 509 904 198
facebook.com/Frogtranslation
www.tlumaczenia-pisemne.pl

profesjonalny tłumacz 2010-2011 - Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
- podyplomowe studium przekładu
2007-2009 - Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
- magister filologii angielskiej
2004-2007 - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu
- licencjat filologii angielskiej
Tłumaczenie z ang na polski i z pol na angielski Uniwersytet Warszawski • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie • Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie • Uniwersytet Wrocławski • Politechnika Wrocławska • Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu • Wydawnictwo Mateusza.pl • Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski • Wydawnictwo Triglav - zobacz więcej...
tanie tłumaczenia Tłumaczeniem zajmuję się już prawie 20 lat. Stale współpracuję z uczelniami wyższymi i ich pracownikami. Przetłumaczyłam na język angielski kilkadziesiąt książek, setki artykułów naukowych oraz tysiące tekstów użytkowych. Prowadziłam wykład na konferencji językowej dotyczący błędów tłumaczeniowych. Moją specjalizacją są teksty naukowe, techniczne, literackie i użytkowe. - zobacz więcej...
opinie

Pragnę udzielić referencji Pani Monice Matykiewicz za pełen profesjonalizm, solidność oraz indywidualne podejście do klienta. Wszystkie zlecenia zostały wykonane terminowo oraz z niezwykle wysoką starannością. Dlatego z pełną odpowiedzialnością mogę polecić tłumaczenia Pani Moniki.

— Pan Arkadiusz M. Tomczyk – doktorant na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

zobacz więcej opinii...

Formularz kontaktowy  Opcjonalnie - załącz plik z tekstem:

  Facebook

  Ostatnie wpisy

  • Przekład rozwijających książek dla dzieci
   Jednym z moich tłumaczeń książek dla dzieci z angielskiego na polski jest pozyc...
  • Przekład komiksu na język angielski na zlecenie autora
   Jakiś czas temu dowiedziałam się, że komiks Kariny Zając, który tłumaczyłam na ...
  • Tłumaczenie historii biblijnych dla najmłodszych z angielskiego na polski
   Dzięki Wydawnictwu Diecezjalnemu i Drukarni w Sandomierzu miałam okazję uczestn...
  • Przekład książeczek dla małych dzieci o tematyce chrześcijańskiej: przekazywanie wiary poprzez słowa
   Jedną z gałęzi mojej działalności jako tłumacza języka angielskiego jest współp...
  • Nowy porządek świata i globalistyczny rząd: wyzwania tłumaczenia z angielskiego na polski
   Dzięki zaufaniu, jakim obdarzyła mnie Pani Urszula Klimko z Wydawnictwa Vin Ros...

  Komentarze

  • Best Text - tłumaczenia tekstów naukowych - "W angielskiej wersji tłumaczenia, w tym prac magisterskich i doktorskich, zwykle otrzymuje się o 10-15 procent więcej słów niż w…"
   Tłumaczenie streszczenia pracy doktorskiej
  • Joanna - "Czy znalazłeś kogoś chętnego do pomocy? Joanna"
   Tłumaczenie poezji
  • Aniaa - "zwłaszcza kiedy tłumaczy na niewłaściwy czas"
   Czy translator dobrze tłumaczy?
  • Monika Matykiewicz - "Proszę o przesłanie tekstu na monika@frogtranslation.com, aby uzyskać bezpłatną wycenę"
   Tłumaczenie poezji
  • tomaszk - "Cześć! Zapraszam do rejestracji na portalu który stworzyłem: http://znajdztlumaczy.pl/ To nowy portal ze zleceniami i ogłoszeniami tłumaczy. Zapraszam do korzystania…"
   Tłumaczenie Biblii