Zasady poprawnego tłumaczenia

Wykład na II edycji  seminarium w cyklu  BADANIA  NAUKOWE ZASADY  POPRAWNEGO  TŁUMACZENIA PRAC  I  PUBLIKACJI  NAUKOWYCH Warszawa, 30 października 2013 r.

            Dzisiejszy wpis będzie trochę z innej beczki, ale nie będę tą beczką bynajmniej zbaczać z tematu. Miałam przyjemność bowiem zaprezentować godzinny wykład na seminarium Badania naukowe – zasady poprawnego tłumaczenia prac i publikacji naukowych. Firma organizująca to seminarium w Warszawieodnalazła mnie przez internet i to, jak się domyślam, właśnie dzięki temu miejscu. Na blogu wielokrotnie poruszałam temat tłumaczeń naukowych, tłumaczeń dla pracowników wyższych uczelni, czy błędów w tłumaczeniu. Zostałam poproszona o przygotowanie godzinnego wykładu na temat Najczęściej występujących błędów w tłumaczeniu prac naukowych. Namyślałam się długo, czy przyjąć tę propozycję. Po pierwsze nie czuję się tłumaczem doświadczonym na tyle, aby wytykać błędy kolegom po fachu na forum publicznym, po drugie, nie jestem przyzwyczajona do publicznych wystąpień, no może oprócz prowadzenia zajęć zumby, ale to zupełnie inna beczka.

            Po dwóch tygodnia tego mojego namyślania stwierdziłam: NIE. Za wysokie progi jak dla mnie, może kiedyś. Szczególnie, że nie wiedziałam, kto tak naprawdę ma być odbiorcą tego wystąpienia. Miałam nadzieję, że jacyś początkujący tłumacze. Niestety organizatorzy nie mogli mi na tym etapie powiedzieć, kto będzie w seminarium uczestniczył, byli dopiero w trakcie wysyłania zaproszeń. Po mojej odmowie otrzymałam odpowiedź od przemiłej koordynatorki, która jasno dała mi do zrozumienia, że nie ma zamiaru szukać nikogo innego, a ja mam się jeszcze zastanowić. Zmieniłam zdanie jeszcze tego samego dnia, kim ja jestem, aby dać się prosić?:) Poza tym, pomyślałam, że o błędach właściwie mogę mówić dużo nie na podstawie czyichś błędów, a właśnie na podstawie własnych błędów, na których jak wiadomo uczyć jest najlepiej.

DSC_3124 na bloga

            Właśnie na tej myśli oparłam moje założenia dotyczące wystąpienia. W przygotowaniu wykładu oparłam się głównie na własnych doświadczeniach, ale przed samym przystąpieniem do pisania, co tak naprawdę miało miejsce dopiero na dwa tygodnie przed wydarzeniem, przeczytałam około 10 pozycji związanych z tłumaczeniem, tłumaczeniem naukowym i błędach w tłumaczeniu. Wbrew pozorom to był bardzo ciekawy etap bo wreszcie miałam motywację do nadrobienia zaległości w teorii. Wstyd się przyznać, ale pomijając studia magisterskie i podyplomowe, moją pracę opierałam właśnie przede wszystkim na praktyce i lekcjach, które mi ona dawała. Co ciekawe i dla mnie bardzo budujące, teoria okazała się pokrywać z praktyką. Było oczywiście kilka kwestii, które mnie zaskoczyło, a nawet w niektórych przypadkach otworzyło oczy, ale o tym później.

            Po nadrobieniu zaległości teoretycznych miałam już plan wystąpienia ułożony w głowie:

  • Błędy popełnianie na różnych etapach procesu tłumaczenia tekstu naukowego (dot. m.in. analizy tekstu źródłowego, odnajdywania i weryfikacji informacji oraz techniki tłumaczenia)
  • Błędy wynikające z „terminologicznego chaosu”
  • Błędy związane ze stylem i budową tekstu naukowego
  • Relatywność krytyki tłumaczenia – Errare humanum est versus stuprocentowa odpowiedzialność tłumacza tekstów naukowych

            Tak naprawdę oparłam się na trzech pozycjach książkowych, które wydały mi się nieść najwięcej merytorycznego wkładu przy tych konkretnych zagadnieniach; o książkach również napiszę szerzej później.

DSC_3126 na bloga

            Pozostało mi teraz tylko wszystko opisać i wpleść kilka ciekawszych przykładów z mojej praktyki (jest na tyle duża, że byłam w stanie znaleźć przykład „z życia” właściwie w przypadku każdego zagadnienia, które poruszałam) i wystąpienie było gotowe. Samo pisanie zajęło mi zaledwie kilka wieczorów, o sprawie myślałam praktycznie codziennie przez trzy miesiące więc wszystko już od jakiegoś czasu siedziało w mojej głowie.

            Treści samego wystąpienia nie będę zamieszczać. Mam nadzieję, że jeszcze mi się kiedyś przyda i będę miała okazję je wygłosić.

            Kiedy przyszedł 30 października i dotarłam na miejsce konferencji, okazało się, że będę wykład wygłaszać dla 67 pracowników naukowych, naukowców i redaktorów naukowych. Napiszę tu szczerze, że gdyby ktoś mnie wtedy zaczął jakoś intensywnie pocieszać, to bym się pewnie rozczuliła nad swoim losem i rozpłakała. Na szczęście jakoś się trzymałam i nawet, według niektórych, wyglądałam na zupełnie niezdenerwowaną. Nad wyglądem może panowałam, ale jak się okazało po moich pierwszych słowach przez mikrofon, nad głosem nie do końca. To był mój pierwszy raz w ogóle jeśli chodzi o mówienie przez mikrofon wiec potrzebowałam chwili, aby opanować drżenie głosu – popijając  wody i mówiąc otwarcie, że potrzebuję chwili:)

            Publiczność okazała się bardzo wyrozumiała i sympatyczna oraz nie pozbawiona poczucia humoru, a to w przypadku mojego wystąpienia było sprawą kluczową. Po pierwszym wybuchu śmiechu, wiedziałam, że będzie dobrze i z czasem rozluźniłam się na tyle, że naprawdę było mi przykro gdy zobaczyłam, że jestem już na ostatniej stronie i zaraz skończę. Mogłabym się naprawdę przyzwyczaić do takich wystąpień.

DSC_3127 na bloga

            Jednak to dopiero PO wykładzie nastąpiły najmilsze dla mnie chwile. Kilka osób podeszło do mnie prosząc o wizytówki i gratulując wykładu. Jedna z pań stwierdziła nawet, że był to najlepszy wykład na jakim była i miała dla mnie już jakieś propozycje współpracy, przy okazji pozdrawiam tę panią;) Naprawdę, usłyszałam wiele komplementów również od pozostałych prelegentek: Sylwii Ufnalskiej i Joanny Warmuzińskiej-Rogóż. Pierwsza Pani jest członkinią Rady EASE Europejskiego Stowarzyszenia Redaktorów Naukowych i magistrem biologii i filologii angielskiej, druga z Pań jest tłumaczem przysięgłym i adiunktem na Uniwersytecie Śląskim.

DSC04820 na bloga

Więcej o prelegentach można przeczytać tutaj.

            Otrzymałam już również analizę ankiet dotyczącą wykładów i muszę pochwalić się całkiem niezłym wynikiem: 4,4 na 5 punktów możliwych – tak ocenili mnie uczestnicy seminarium. Dostałam również uwagi od uczestników, część z nich pisze, że choć wykłady były ciekawe, to jednak były skierowane bardziej do początkujących tłumaczy i trudno mi się z tym nie zgodzić. Mimo wszystko również w anonimowych opiniach znalazłam:

„prelegent nr 3 – konstruktywne porady”,

„W trakcie seminarium najbardziej odpowiadała mi prezentacja nr 3”

Była to więc bardzo miła i budująca przygoda, która, mam nadzieję, jeszcze kiedyś się powtórzy.

Zasady poprawnego tłumaczenia prac i publikacji naukowych
Tagi wpisu: tłumaczenie artykułów naukowych online, błędy w tłumaczeniach naukowych, konferencja dla początkujących tłumaczy, konferencja dla tłumaczy, konferencja dla tłumaczy tekstów naukowych, prowadzenie wykładu dla tłumaczy, prowadzenie wykładu o tłumaczeniach, szkolenie początkujących tłumaczy, tłumacz prac naukowych, tłumacz prowadzący wykłady, tłumacz publikacji naukowych, tłumaczenie badań naukowych, tłumaczenie dla pracowników naukowych, tłumaczenie dla pracowników wyższych uczelni, tłumaczenie naukowe, tłumaczenie prac i publikacji naukowych, wykład dla początkujących tłumaczy, wykład o tłumaczeniach

Komentarze

    1. Szkoda, że nie miałam okazji być na tych wykładach. A czy jest szansa, że w przyszłym roku też się odbędą?

    Dodaj komentarz

O mnie

tłumaczenia z aniglskego
profesjonalny tłumacz angielskiego monika@frogtranslation.com
+48 509 904 198
facebook.com/Frogtranslation
www.tlumaczenia-pisemne.pl

profesjonalny tłumacz 2010-2011 - Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
- podyplomowe studium przekładu
2007-2009 - Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
- magister filologii angielskiej
2004-2007 - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu
- licencjat filologii angielskiej
Tłumaczenie z ang na polski i z pol na angielski Uniwersytet Warszawski • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie • Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie • Uniwersytet Wrocławski • Politechnika Wrocławska • Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu • Wydawnictwo Mateusza.pl • Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski • Wydawnictwo Triglav - zobacz więcej...
tanie tłumaczenia Tłumaczeniem zajmuję się już prawie 20 lat. Stale współpracuję z uczelniami wyższymi i ich pracownikami. Przetłumaczyłam na język angielski kilkadziesiąt książek, setki artykułów naukowych oraz tysiące tekstów użytkowych. Prowadziłam wykład na konferencji językowej dotyczący błędów tłumaczeniowych. Moją specjalizacją są teksty naukowe, techniczne, literackie i użytkowe. - zobacz więcej...
opinie

Ufam tylko tym, którzy stale robią to, co robią, i stale się kształcą i doskonalą. I Pani Monika jest właśnie taka, wszystko wykonuje w terminie, za ustaloną i atrakcyjną stawkę, i robi to bardzo dobrze, a ponieważ nie ustaje, robi to potem jeszcze lepiej, mam zamiar nadal korzystać z usług Pani Moniki cyklicznie…

— Pan Eryk Maler, artysta malarz, niezależny teoretyk sztuki, twórca Haloimpresjonizmu

zobacz więcej opinii...

Formularz kontaktowy



    Opcjonalnie - załącz plik z tekstem:

    Facebook

    Ostatnie wpisy

    • Korekta tłumaczenia wierszy
      Niedawno wykonałam zlecenie korekty tłumaczenia wierszy. To było moje pierwsze ...
    • Błędy w tłumaczeniu książek
      Chciałabym dzisiaj trochę opowiedzieć o procesie tłumaczenia książek, który to ...
    • Przekład powieści z końca XIX wieku
      Dzięki współpracy z Wydawnictwem Vin Ross w moje tłumaczeniowe ręce wpadają bar...
    • Przekład bajek z języka angielskiego na język polski
      Czytelnik i tłumacz bajek dla dzieci Literatura dziecięca od jakichś czterec...
    • Tłumaczenie umowy pośrednictwa na angielski
      Codzienność tłumacza to nie tylko przekład książek i wierszy... Czasem należy z...

    Komentarze

    • Photopolis - "Świetny artykuł. Naprawdę dobrze napisane. Wielu autorom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na ten temat, ale tak nie jest.…"
      Tłumacz polsko-angielski
    • Best Text - tłumaczenia tekstów naukowych - "W angielskiej wersji tłumaczenia, w tym prac magisterskich i doktorskich, zwykle otrzymuje się o 10-15 procent więcej słów niż w…"
      Tłumaczenie streszczenia pracy doktorskiej
    • Joanna - "Czy znalazłeś kogoś chętnego do pomocy? Joanna"
      Tłumaczenie poezji
    • Aniaa - "zwłaszcza kiedy tłumaczy na niewłaściwy czas"
      Czy translator dobrze tłumaczy?
    • Monika Matykiewicz - "Proszę o przesłanie tekstu na monika@frogtranslation.com, aby uzyskać bezpłatną wycenę"
      Tłumaczenie poezji